Znanstvenici otkrili zastrašujući učinak pušenja na mozak

Znanstvenici su otkrili zabrinjavajuće učinke pušenja na mozak kroz istraživanje koje potvrđuje kako ova navika može uzrokovati smanjenje moždanog volumena i ubrzano starenje mozga.

Studija, koju su proveli istraživači iz Missourija i Sjeverne Karoline, analizirala je podatke 32.094 Europljana iz baze podataka UK Biobank. Cilj je bio bolje razumjeti poznate veze između pušenja i smanjenog volumena mozga, uključujući sivu i bijelu moždanu tvar.

Iako je već utvrđeno da pušenje može smanjiti ukupni volumen mozga, znanstvenici su željeli razjasniti jesu li te promjene posljedica pušenja ili predispozicije za pušenje. Koristili su podatke o zdravlju, snimke mozga i genetske čimbenike kako bi analizirali utjecaj svakodnevnog pušenja na dugoročne promjene volumena mozga.

Prema Lauri J. Bierut, profesorici psihijatrije, istraživanje mozga u kontekstu pušenja donedavno je bilo zapostavljeno jer su se znanstvenici uglavnom fokusirali na štetne učinke na pluća i srce. Međutim, sada je jasno da pušenje ima ozbiljne negativne učinke i na mozak.

Pušenje može ubrzati proces starenja mozga

Rezultati pokazuju da svakodnevno pušenje može trajno smanjiti moždani volumen te ubrzati proces starenja mozga. Štoviše, istraživači procjenjuju da je čak 14% globalnih slučajeva Alzheimerove bolesti povezano s pušenjem.

Bierut upozorava: “Smanjenje moždanog volumena povezano je s ubrzanim starenjem, što predstavlja dodatni rizik za razvoj demencije, posebno u starijoj populaciji.”

Yoonhoo Chang, prvi autor studije i student na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Washington, istaknuo je: “Oštećenja koja su već nastala ne mogu se poništiti, ali možete spriječiti daljnju štetu. Pušenje je promjenjiv rizični faktor. Ako želite smanjiti rizik od ubrzanog starenja mozga i demencije, prestanite pušiti.”

Zaključno, istraživanje naglašava potrebu za prestankom pušenja kako bi se očuvalo zdravlje mozga i smanjio rizik od neurodegenerativnih bolesti.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!