Znanstvenici otkrili nevjerojatne stvari koje se događaju s mozgom muškarca kada postane tata

Znanstvenici su potvrdili da se mozak muškarca mijenja kad postane tata. Te promjene koje muškarac proživljava mogu pozitivno utjecati na zbližavanje i povezivanje s bebom, izjavili su istraživači.

Roditeljstvo, znamo, zahtijeva jedinstvene skupove vještina. Majke i očevi trebaju predvidjeti potrebe svoje djece, razumjeti ih i brinuti se za njih, često bez iskustva i s vrlo malo sna.

Dakle, ne čudi da bi se roditelji trebali prilagoditi kako bi bili uspješni u svojim novim ulogama, kažu istraživači.

Studije su, na primjer, pokazale da kada žene zatrudne i nakon što rode, u njihovim mozgovima dolazi do fizičkih promjena koje, sumnjaju neki istraživači, mogu pomoći u pripremi žena za majčinstvo.

Snimali su mozak prije i nakon rođenja djeteta

Istraživanja sad pokazuju da novopečeni očevi prolaze kroz slične promjene. Promjene u mozgu koje doživljavaju muškarci mogu poduprijeti “sposobnost stvaranja veze s bebom i osjetljivog povezivanja s bebom jer je to važno za opstanak naše vrste”, rekao je Darby Saxbe, profesor psihologije na Sveučilištu Južne Kalifornije koji je proučavao strukturne promjene mozga.

Saxbe i njezini tadašnji kolege u Španjolskoj proveli su studije snimanja mozga na 40 budućih očeva prije i nakon rođenja njihovog prvog djeteta.

Istraživači su otkrili da iako su strukturne promjene bile suptilnije od onoga što je primijećeno kod žena, kod muškaraca se javilo smanjenje sive tvari prije i nakon što su postali očevi.

Istraživači su primijetili da su se te promjene prvenstveno dogodile u moždanoj kori, koja igra ulogu u izvršnom funkcioniranju, uključujući pamćenje, razmišljanje, zaključivanje, učenje, rješavanje problema i emocionalnu obradu.

Smatra se da ovo smanjenje, vrsta procesa racionalizacije, pomaže mozgu učinkovitije obraditi informacije, rekao je Saxbe.

U studiji koja je uslijedila, Saxbe i njezin kolega otkrili su da su među očevima koji su prvi put postali očevi, oni koji su doživjeli značajnije smanjenje volumena sive tvari u moždanoj kori prijavili veću motivaciju i angažman u roditeljstvu.

„Osjećali su veću povezanost sa svojim bebama prije rođenja“, rekla je. „A zatim su, nakon toga, provodili više vremena sa svojim bebama kao primarni skrbnici.“

Promjene u hormonima kod očeva

Muškarci također doživljavaju promjene u hormonima prije i nakon što postanu očevi. Jedna je studija pokazala da prvi dok drže svoju novorođenčad, očevi dobivaju dozu oksitocina, koji je važan za povezivanje.

„Muška tijela se pripremaju za zahtjeve roditeljstva na neke načine koji su paralelni s onima koje doživljavaju majke, ali su, na druge načine, različiti ili specifično evoluirali kod očeva kako bi im pomogli da se usredotoče na potrebe svojih partnera i djece“, rekao je Gettler.

Ipak, ono što je zanimljivo znati jest da smanjenje sive tvari kod muškaraca koji su postali očevi prvi put moglo pridonijeti boljem povezivanju i angažmanu, te su promjene također povezane s većim rizikom od postporođajne depresije, tjeskobe i loše kvalitete sna kod muškaraca, piše Missmama.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!