Znanstvenici otkrili da se jedna od najvećih država na svijetu “cijepa na dva dijela”

Indija je sedma najveća zemlja na svijetu, iza Australije, Brazila i SAD-a. Procjenjuje se da ima površinu od otprilike 3,287 milijuna km², što znači da bi se, ako bi se podijelila okomito, mogle formirati dvije zemlje veličine Mongolije. Međutim, znanstvenici vjeruju da se Indija potencijalno razdvaja vodoravno.

Teorija o vodoravnom razdvajanju Indije prvi put je predstavljena na konferenciji Američke geofizičke unije u prosincu 2023. godine.

Studija pod naslovom “Cijepanje ploča i delaminacija indijskog litosferskog plašta tijekom subdukcije ravnih ploča, jugoistočni Tibet” bavi se nastankom Himalaje.

Prema Geološkom društvu i evolucionističkim znanstvenicima, Himalajski planinski lanac i Tibetanska visoravan nastali su sudarom Indijske ploče i Euroazijske ploče, sudarom koji je započeo prije 50 milijuna godina i traje i danas.

Istraživači su promatrali ploče ispod Himalaja i otkrili da su razine helija više u južnom Tibetu u usporedbi sa sjevernim, što sugerira da se indijska tektonska ploča cijepa na dva dijela ispod tibetanske visoravni.

Koristeći ‘3D funkcije prijemnika S-valova’, analizirali su strukturu indijske ploče. Rezultati su pokazali kidanje ili savijanje indijske ploče okomito na orogon, što znači da se indijska ploča “ljušti” na dva dijela umjesto da se lomi.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!