Znanstvenici otkrili da se jedna od najvećih država na svijetu “cijepa na dva dijela”

Indija je sedma najveća zemlja na svijetu, iza Australije, Brazila i SAD-a. Procjenjuje se da ima površinu od otprilike 3,287 milijuna km², što znači da bi se, ako bi se podijelila okomito, mogle formirati dvije zemlje veličine Mongolije. Međutim, znanstvenici vjeruju da se Indija potencijalno razdvaja vodoravno.

Teorija o vodoravnom razdvajanju Indije prvi put je predstavljena na konferenciji Američke geofizičke unije u prosincu 2023. godine.

Studija pod naslovom “Cijepanje ploča i delaminacija indijskog litosferskog plašta tijekom subdukcije ravnih ploča, jugoistočni Tibet” bavi se nastankom Himalaje.

Prema Geološkom društvu i evolucionističkim znanstvenicima, Himalajski planinski lanac i Tibetanska visoravan nastali su sudarom Indijske ploče i Euroazijske ploče, sudarom koji je započeo prije 50 milijuna godina i traje i danas.

Istraživači su promatrali ploče ispod Himalaja i otkrili da su razine helija više u južnom Tibetu u usporedbi sa sjevernim, što sugerira da se indijska tektonska ploča cijepa na dva dijela ispod tibetanske visoravni.

Koristeći ‘3D funkcije prijemnika S-valova’, analizirali su strukturu indijske ploče. Rezultati su pokazali kidanje ili savijanje indijske ploče okomito na orogon, što znači da se indijska ploča “ljušti” na dva dijela umjesto da se lomi.

NAJNOVIJE!