Zašto mediji sve više mrze kršćanstvo?

Zašto današnji mediji sve više mrze kršćanstvo i smatraju da su biblijske istine zastarjele i opresivne?

Mržnja i progon kršćana može se povijesno pratiti od prvog stoljeća kršćanske ere do danas. Tijekom Velikih progona ​​na početku četvrtog stoljeća, rimski su namjesnici dobili izravne edikte od cara. Kršćanske crkve i tekstovi trebali su biti uništeni, a okupljanje radi slavljenja Boga bilo je zabranjeno …

Politička, kulturna i društvena pristranost protiv kršćanstva u medijima bila je značajka masovnih medija od njihova rođenja nakon izuma tiskarskog stroja. Povjesničari su otkrili da su izdavači često služili interesima moćnih društvenih skupina. Unatoč tehnološkom napretku i razvoju medijskih platformi, danas svjedočimo nastavku iste dinamike, pri čemu su mediji često zarobljenici određenih političkih i ideoloških skupina, što se odražava na način na koji izvještavaju o kršćanstvu i religijskim pitanjima općenito.

Uloga novinara trebala bi biti nepristrano i točno predstavljanje vijesti, a ne korištenje medijskog prostora za izražavanje osobnih stavova, često neinformiranih i bez temelja u dubljem razumijevanju konteksta. Nažalost, sve je očitije da mnogi novinari, posebno u elitnim medijima, nemaju osnovno razumijevanje religije, posebice kršćanstva. To dovodi do izvještavanja koje je ne samo pristrano već i površno, bez uvažavanja dubljih teoloških i kulturnih slojeva koje kršćanstvo nosi u sebi.

Sekularni humanizam

U devetnaestom stoljeću, kada su vodeće novine uglavnom izvještavale iz kršćanske perspektive, medijska pristranost bila je manje izražena. Kršćanski pogledi na moral i društvene norme bili su u velikoj mjeri usklađeni s dominantnim društvenim vrijednostima. Međutim, s vremenom je došlo do promjene, pri čemu su mediji sve više zauzimali antikršćanske stavove, dok su istovremeno tvrdili da su neutralni i objektivni. Ovaj postupni pomak prema sekularnom humanizmu radikalno je preoblikovao ne samo ono o čemu mediji izvještavaju, već i kako o tome izvještavaju. Kršćanski stavovi prema ključnim moralnim pitanjima, poput pobačaja, eutanazije ili definicije braka, često su prikazani kao zastarjeli ili opresivni.

Najčešći oblici pristranosti javljaju se kada mediji napadaju određenog crkvenog vođu ili kršćanski svjetonazor kao što je protivljenje pobačaju, eutanaziji ili istospolnim brakovima. Gotovo kao čin odmazde, mediji će promovirati (liberalnu) sekularnu ideologiju.

Unatoč tvrdnjama da su nepristrani, glavni mediji često poriču ovu stvarnost. Potrebno je samo pogledati uobičajene oblike pristranosti, koji uključuju pristranost uredničkih politika, selektivno izvještavanje o vijestima, sklonost senzacionalizmu te izostavljanje kršćanskih perspektiva. Takve prakse stvaraju iskrivljenu sliku kršćanstva u javnosti i pridonose daljnjoj marginalizaciji religije u modernom društvu. U konačnici, ova pristranost ne doprinosi objektivnoj raspravi o ključnim moralnim i društvenim pitanjima, već umjesto toga služi kao sredstvo za jačanje sekularne agende.

Trebamo li očekivati da će nas svijet voljeti?

Jednom prilikom Isus je učenicima rekao: “Svi će vas mrziti”. U Mateju 5, odmah nakon što je rekao da će njegovi učenici biti progonjeni zbog Njega (Matej 5, 10-12), rekao je da su njegovi sljedbenici sol zemlje i svjetlo svijeta. A zatim je dodao “neka vaše svjetlo svijetli pred drugima, tako da vide vaša dobra djela i daju slavu Ocu koji je na nebesima.” (Matej 5, 16)

Prvi razlog zašto nas svijet mrzi je zato što smo drugačiji. “Kad biste bili od svijeta, svijet bi svoje ljubio; no budući da niste od svijeta, nego sam vas ja izabrao iz svijeta, zbog toga vas svijet mrzi.” (Ivan 15, 19) Ako se ne prilagodimo svijetu, svijet nas ne tolerira.

Drugi razlog zašto nas svijet mrzi je zato što nosimo Kristovo ime i poistovjećujemo se s Njim. Isus kaže u Ivanu 15, 20-21: “Sjećajte se riječi koju vam rekoh: `Nije sluga veći od svoga gospodara.` Ako su mene progonili, i vas će progoniti; ako su moju riječ čuvali, da vašu će čuvati. A sve će to poduzimati protiv vas poradi imena moga jer ne znaju onoga koji mene posla.”

Treći razlog zašto nas svijet mrzi je taj što Krist u nama razotkriva njihov grijeh … svijet to mrzi. Budući da su ljudi “Božju istinu zamijenili lažju” (Rimljanima 1, 25) i ne vole držati spoznaju Boga u svom umu, na dobro gledaju kao zlo, a zlo slave kao dobro.

Naša je odgovornost da budemo spremni na mržnju i progone kada dođu i da na to odgovorimo na Kristov način.

“Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge.” (Ivan 15, 17)

NAJNOVIJE!