Mnogi se pitaju zašto novi ateisti često kritiziraju samo kršćanstvo i Boga iz Biblije, dok izostavljaju druge religije.
Jedan od glavnih razloga je taj što mnogi novi ateisti dolaze iz zapadnih zemalja, gdje je kršćanstvo dominantna religija. Pokret “novog ateizma” zapravo je doživio uzlet nakon terorističkih napada 11. rujna 2001.
Tada su neki ateisti zaključili da je religija općenito zlo i da potiče ljude na nasilne radnje, poput onih koji su doveli do terorističkih napada.
Međutim, napravili su grešku poistovjećujući sve religije, ne uzimajući u obzir razlike između radikalnog islama i kršćanstva. Radikalni islam može poticati nasilje, dok kršćanstvo ne promovira takve ideje.
Novi ateisti često su kritizirali sve religije bez nuđenja jasne alternative za svjetonazor. Zagovarajući ateizam, nisu uspjeli ponuditi ljudima zadovoljavajući odgovor na pitanje kako živjeti bez Boga.
Popularnost ateizma je počela opadati
S vremenom, popularnost novog ateizma počela je opadati, a neki od najglasnijih kritičara religije, poput Richarda Dawkinsa, počeli su prepoznavati koristi koje kršćanstvo može donijeti društvu. Na primjer, Dawkins je istaknuo da bi radije vidio kršćansku nego sekularnu vlast, jer sekularizam nije dovoljno jak da se suprotstavi radikalnom islamu, dok kršćanstvo može pružiti otpornost.
Jedan od razloga zašto je kršćanstvo toliko napadano, kako navode neki, može biti i taj što je to istinita religija. Kritičari smatraju da su napadi usmjereni na kršćanstvo jer predstavlja pravog Boga, dok se lažni bogovi ne smatraju prijetnjom.
Vrijedi spomenuti da i sami kritičari, poput Dawkinsa, priznaju kako je važno razlikovati ideologije poput islama od rasa. Islam nije rasa, već ideologija, koja može poticati nasilje prema onima koji se ne slažu s određenim tumačenjem vjere.
Zato je, prema Dawkinsu, razumno biti oprezan prema ekstremnim verzijama ove ideologije.