U poslijepodnevnim satima nedjelje reformacije oko 2,1 milijuna kršćana okupilo se na zajedničkom bogoslužju kako bi se ujedinili za pokajanje, probuđenje i obnovu svetosti u društvu.
Prema organizatorima, procjenjuje se da se 1,1 milijun pridružio na licu mjesta unatoč lošem vremenu, a još 1 milijun pridružio se putem interneta.
Zajedničko bogoslužje okupilo je korejske crkve svih denominacija
Početni okidač za događaj bio je zakon protiv diskriminacije za koji se korejski kršćanski vođe boje da će utrti put homoseksualnim brakovima i naposljetku otvoriti zemlju trans ideologiji koja bi naštetila obiteljima i ograničila slobodu crkava da žive svoju vjeru. Oni ukazuju na zapadne zemlje, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade, kao znakove upozorenja onoga što bi se moglo dogoditi ako se vjernici sada ne usprotive.
“Kroz ovo bogoslužje koje danas nudimo u duhu i istini, nadam se da će obitelji i crkve živjeti i da će korejska crkva i svjetska crkva doživjeti novo probuđenje”, rekao je velečasni Jung-Hyun Oh, prema izvješću Christian Daily Korea.
Tri propovijedi održane tijekom poslijepodneva istaknule su važnost da Crkva ne šuti kako bi mogla zaštititi obitelji i djecu, a jedan se pastor molio Bogu: “Molim Te, primi naše pokajanje i zaštiti naše obitelji.”
Događaj je također uključio govornike iz Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke koji su pozvali korejske kršćane da ne slijede isti put koji su vidjeli u njihovim zemljama i da umjesto toga budu svjetionik crkvama diljem svijeta.
“Tko bi rekao da će Britanija zaboraviti Boga? Ali jest”, rekla je Andrea Williams iz Velike Britanije. “Uklonili su Isusa Krista iz javnog života. Ljudi ne znaju tko je Isus. Ozakonili su pravo na ubijanje nerođenih, gay brakove. Ulični propovjednici se zatvaraju, a oni koji dijele Biblije ili mole na poslu se kažnjavaju.”
Kao izraz svog jedinstva i predanosti, crkve koje su sudjelovale u događaju izdale su zajedničku deklaraciju “obnove Republike Koreje”.
Izjava naglašava krizu vrijednosti i izražava kajanje zbog neispunjavanja dosadašnje uloge crkava. Među ostalim, deklaracija zatim potvrđuje zaštitu obitelji, svačije pravo na “slobodu vjere, govora, mišljenja i izražavanja”, te ulogu Crkve kao soli i svjetla u društvu. Poziva vladu, Ustavni sud, Narodnu skupštinu i Ministarstvo obrazovanja da se suzdrže od donošenja zakona koji dopuštaju homoseksualne brakove ili promiču homoseksualnost i rodnu ideologiju kroz udžbenike u školama.