Vatikan kaže da je nemoguće poništiti krštenje ili izbrisati upis o krštenju u župnoj knjizi.
Godine 1998. u Italiji zabilježen je samo jedan slučaj “poništenja krštenja”, a odnosio se na osobu koja je uspjela potpisati dokument kojim se potvrđuje da više ne pripada katoličkoj vjeri i priložiti ga u župni registar u kojem je bilo registrirano njezino krštenje.
Tada se u Italiji počelo govoriti o toj mogućnosti, slijedeći primjer onoga što se već događalo među pripadnicima drugih naroda, primjerice u Njemačkoj gdje se za “poništenje krštenja” traži 200 tisuća ljudi godišnje, a te se osobe tada uklanjaju s javnih popisa vjernika i automatski ne plaćaju ni očekivani crkveni porez, prenosi Novi list.
Godine 2021. krštenje poništila 721 osoba u Italiji
U Italiji su stvari nešto drugačije, nemaju nikakve veze s porezima, no broj “odjava” se značajno povećao u posljednjih deset godina i sada u toj zemlji ima nekoliko stotina takvih slučajeva godišnje. Vrhunac je zabilježen 2021. godine kada je krštenje poništila 721 osoba u Italiji. Godine 2022. bilo je 309 postupaka poništenja krštenja, a 2023. bilo ih je 250. U svakom slučaju, to je fenomen koji se progresivno širi i kao rezultat galopirajuće dekristijanizacije društva i žestoke kampanje UAAR-a (talijanskog Saveza ateista i agnostika racionalista). Talijani sada već mogu lako pronaći na internetu čak i unaprijed ispunjene obrasce koje mogu poslati preporučenom poštom župniku, javljaMSN.
Posljednjih godina, kako s područja Italije tako i izvana, u Vatikanu primaju upite sve većeg broja biskupa i župnika koji traže upute – pitaju kako bi se trebali ponašati jer svi više “odmetnika” traže brisanje svog imena iz župnih knjiga.
“Kanonsko pravo ne dopušta izmjenu ili poništavanje upisa u Registar krštenja”
Vatikan je tako ovih dana izdao preporuku biskupima i župnicima u kojoj objašnjava da je svatko slobodan napustiti Crkvu čak i ako nije moguće zaista poništiti krštenje. To je pojasnio Vatikanski dikasterij za zakonodavne tekstove. “Kanonsko pravo ne dopušta izmjenu ili poništavanje upisa u Registar krštenja, osim radi ispravljanja pogrešaka u transkripciji”, navodi Vatikan, naglašavajući, međutim, da upis “nije namijenjen potvrdi vjerske pripadnosti pojedinaca”. “Primljeni sakramenti i upisi u Registar krštenja ni na koji način ne ograničavaju slobodnu volju onih kršćanskih vjernika koji odluče napustiti Crkvu”, kažu u Vatikanu.
Vatikanski dikasterij navodi da je nemoguće poništiti krštenje ili izbrisati upis o krštenju u župnoj knjizi. Registar krštenja “predstavlja objektivnu potvrdu obavljenih sakramenata, ili radnji koje se odnose na sakramente, koje je Crkva povijesno izvršavala. To su crkvene povijesne činjenice koje treba uzeti u obzir u svrhu dobrog upravno-pastoralnog poretka, iz teoloških razloga, zbog pravne sigurnosti, a također i radi moguće zaštite prava uključenih osoba i trećih osoba. Slijedom toga, nije dopušteno mijenjati ili brisati podatke unesene u Registar, osim radi ispravljanja eventualnih pogrešaka u transkripciji.”
Oni koji se odluče odlučiti svoje vjere mogu zaobići ovu zabranu prilaganjem posebnog dokumenta u župnu knjigu: “Actus formalis defectionis ab Ecclesia Catholica mora se dodati u maticu krštenja, ako je potrebno, kada osoba izrazi želju da napusti Katoličku Crkvu. Čak i ako se podaci sadržani u crkvenim registrima ne mogu izbrisati, uzimajući u obzir interes pojedinca i interes svih uključenih subjekata, na zahtjev dotične osobe. – objašnjava se u napomeni dikasterija – dopušteno je dodati njezinu izjavu o napuštanju crkve.