U posljednje dvije godine broj kaznenih djela protiv kršćana u Njemačkoj znatno je porastao. Prema izvješću njemačke savezne vlade, slučajevi su se povećali s 135 u 2022. godini na 277 u 2023., dok je 2024. zabilježeno 228 takvih incidenata do 10. prosinca.
Izvješće je objavljeno kao odgovor na upit parlamentarne skupine AfD-a, nakon članka objavljenog u studenom u novinama NIUS, koji je istaknuo povećani broj napada na crkve u Njemačkoj. AfD je zatražio informacije o broju i prirodi kaznenih djela protiv kršćana i njihovih institucija od 2019. godine.
Savezna vlada uključila je samo kaznena djela koja Savezni ured kriminalističke policije (BKA) klasificira kao “politički motivirana”. Prekršaji protiv kršćana i njihovih institucija bilježe se pod kategorijom “antikršćanski”, dok se napadi na vjerske institucije, poput dječjih vrtića, vode pod “vjerske institucije”, što uključuje i nekršćanske objekte.
Statistika za 2024. godinu
Između 1. siječnja i 10. prosinca 2024., zabilježeno je ukupno 228 antikršćanskih kaznenih djela. Među njima su:
- 1 slučaj ubojstva,
- 14 tjelesnih ozljeda,
- 52 slučaja oštećenja imovine,
- 22 prijetnje ili prisile,
- 57 propagandnih kaznenih djela,
- 29 slučajeva poticanja na mržnju protiv kršćana,
- 53 kaznena djela različite prirode.
Od ukupnog broja, 96 kaznenih djela bilo je usmjereno protiv crkava, pri čemu su oštećenja imovine (47) i propagandni napadi (22) bili najčešći.
Istovremeno, zabilježeno je 21 napad na džamije u Njemačkoj tijekom prvih devet mjeseci 2024. godine. Štoviše, 66 incidenata bilo je usmjereno protiv vjerskih institucija, a među njima su dominirali slučajevi oštećenja imovine (31), propagandni napadi (11), poticanje na mržnju (9) i narušavanje mira pokojnika (4).
Od 56 identificiranih osumnjičenika za napade na crkve ili vjerske institucije, njih 50 su njemački državljani.
Vlada: “Nema povećane prijetnje kršćanima”
Na pitanje AfD-a o sigurnosnoj situaciji kršćana u Njemačkoj, Ministarstvo unutarnjih poslova izjavilo je kako “s gledišta savezne vlade ne postoji povećana prijetnja za kršćane ili kršćanske institucije u Njemačkoj”.
Ova izjava izazvala je kontroverze, osobito s obzirom na značajan porast zabilježenih incidenata. Dok neki smatraju da su ti podaci zabrinjavajući, vlada ih ne vidi kao znak povećanog rizika za kršćansku zajednicu.