Teksas uvodi Bibliju u obrazovni sustav

Teksas, savezna država SAD-a, priprema reformu obrazovnog sustava koja uključuje uvođenje odlomaka iz Biblije u školski kurikulum. Cilj ove inicijative je bolje povezati povijest i politiku nacije s kršćanskim vrijednostima.

Nova praksa omogućit će učenicima dublje razumijevanje kulturnih i povijesnih temelja Sjedinjenih Država.

Kršćanske vrijednosti u školama

Teksas je već prethodno otvorio vrata vjerskim utjecajima u obrazovanju dopuštanjem zapošljavanja kapelana kao školskih savjetnika. Novi prijedlog zakona, koji podržavaju republikanci, uključuje poučavanje učenika o deset zapovijedi.

Ova inicijativa nije jedinstvena za Teksas. U susjednoj Oklahomi, državni nadzornik nabavlja Biblije za škole i potiče učenike na molitvu, dok Louisiana pokušava zakonski zahtijevati da sve učionice imaju natpise s deset zapovijedi.

Pristalice ovih promjena tvrde da je Biblija ključna za razumijevanje američke povijesti, kulture i književnosti. Smatraju da će pismenost učenika i njihova sposobnost razumijevanja biblijskih referenci biti ograničena bez izravnog uvida u Sveto pismo.

Izjave i stavovi političara

Guverner Teksasa Greg Abbott istaknuo je da će novi kurikulum pomoći učenicima da shvate kako su religija i povijesni događaji poput potpisivanja Ustava, Pokreta za građanska prava i Američke revolucije međusobno povezani. Novi nastavni plan, namijenjen učenicima od vrtića do petog razreda, bit će neobavezan, no škole će dobiti financijske poticaje ako ga usvoje.

Kontroverze i kritike

Međutim, prijedlog reforme izazvao je kritike. Sindikat učitelja i neki roditelji zabrinuti su da će uklanjanje granice između obrazovanja i evangelizacije narušiti sekularni karakter školstva. Kritičari također upozoravaju da bi ovakav kurikulum mogao isključiti učenike drugih vjera ili onih bez vjerske pripadnosti.

Jedan od glasova protiv dolazi od Barbare Baruch, Židovke koja je izrazila zabrinutost da će ovakva praksa narušiti vjersku autonomiju obitelji. “Vjeronauk bi trebao ostati unutar obitelji i molitvenih domova, a ne u učionicama,” poručila je.

Podrška religiji u javnom prostoru

S druge strane, zagovornici poput Jonathana Coveyja iz Texas Valuesa podsjećaju na presudu Vrhovnog suda SAD-a koja je potvrdila pravo na vjerske aktivnosti u javnom prostoru.

Covey naglašava da religija ima legitimno mjesto u američkom društvu te da obrazovni sustav ne mora uspostavljati apsolutnu ravnotežu između različitih vjera.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!