Znanstvenici su iznenađeni zbog fenomena koji nije viđen posljednjih 56 godina. Svi se pitaju kako je moguće da je sve tako mirno.
Što se događa s uraganima? Sada im je vrhunac sezone, a Atlantski ocean je neobično miran. Nije bilo uragana na vidiku otkako se tropska oluja Ernesto formirala u Atlantiku sredinom kolovoza, što se nije dogodilo 56 godina.
Znanstvenici su zbunjeni, pogotovo jer su sve prognoze ukazivale na olujnu sezonu sa snažnim tropskim olujama koje će se izmjenjivati jedna za drugom.
Krajem svibnja američka Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) objavila je svoju prognozu za sezonu uragana, koja traje od 1. lipnja do 30. studenog, predviđajući 85 posto šanse za natprosječnu sezonu (u usporedbi s razdobljem od 1991. do 2020), 10 posto za gotovo normalnu i pet posto vjerojatnosti za ispodprosječnu sezonu.
Osim toga, znanstvenici su predvidjeli sezonu s 25 tropskih oluja, uključujući 12 uragana, od kojih će polovica postati jaki uragani najmanje treće kategorije, piše CNN.
Činilo se da će se prognoza ostvariti jer je uragan Beryl, koji se formirao u Atlantiku krajem lipnja, ojačao brže od bilo koje druge zabilježene oluje u ranoj sezoni.
Nastala je tišina
U kratkom vremenu početkom srpnja uragan Beryl dosegao je snagu najjačeg, kategorije pet, odnijevši 64 života na Karibima, poluotoku Yucatan i američkoj obali Meksičkog zaljeva.
Ali onda je nastala tišina.
Prognostičari su predviđali da će se sezona ponovno ubrzati kako kolovoz prelazi u rujan, ali to se nije dogodilo.
“Da ste mi prije mjesec dana rekli da se ništa neće razviti nakon Ernesta, ne bih vam vjerovao. Ovo je stvarno iznenađujuće”, rekao je za CNN. Phil Klotzbach, stručnjak za uragane na Državnom sveučilištu Colorado.
Uragani su oluje koje nastaju iznad tropskih područja. Rađaju se u tropskom dijelu Atlantika, uz zapadnu obalu Afrike, a karakteriziraju ih jaki vjetrovi od najmanje 119 km/h za uragane prve kategorije do više od 350 km/h, što je obilježje najrazorniji uragani pete kategorije.
Da bi nastao uragan, jedan od uvjeta je da temperatura mora u tropskom dijelu Atlantika bude viša od 26,5 Celzijevih stupnjeva, barem do dubine od 50 metara. Oceanska voda je još uvijek topla i ima dosta vlažnog zraka, ali uragana nema. Znanstvenici još uvijek ne mogu do kraja objasniti što je tome uzrok, no kao jedan od razloga navode se veliki oblaci pustinjske prašine iz Sahare, čiji udari preko Atlantika mogu spriječiti nastanak uragana nad oceanom i utjecati na vrijeme u Sjevernoj Americi.