Pakistanski sud osudio je 22-godišnjeg studenta na smrt zbog dijeljenja slika i videa na WhatsAppu koji prikazuju proroka Muhameda.
Jedan 17-godišnjak također je osuđen na doživotni zatvor nakon što je također proglašen krivim za bogohuljenje – optužbu koja se u muslimanskoj zemlji kažnjava smrću, izvijestio je BBC.
Jedinica za kibernetički kriminal pakistanske Federalne istražne agencije [FIA] podnijela je tužbu 2022., a smrtna kazna izrečena je ovaj tjedan na lokalnom sudu u gradu Gujranwala, sjeverno od Lahorea.
22-godišnjak, koji nije identificiran, osuđen je na smrt nakon što je proglašen krivim za pripremanje fotografija i video zapisa koji su sadržavali omalovažavajuće izjave o Muhamedu i njegovim suprugama, navodi list.
Tinejdžer, također neimenovan, proglašen je krivim za njihovo dijeljenje. Izbjegao je smrtnu kaznu zbog svoje dobi, rekli su dužnosnici.
Obojica optuženika su odbacila optužbe, a njihovi odvjetnici tvrde da je par “zarobljen u lažnom slučaju”.
FIA je rekla da su istražitelji pregledali njihov telefon i otkrili “opsceni materijal”.
Otac 22-godišnjaka rekao je za BBC da planira podnijeti žalbu Visokom sudu u Lahoreu.
Zakoni o bogohuljenju kodificirani su u Pakistanu od britanske vladavine, ali su se kasnije proširili pod pakistanskom vojnom vladom, piše list.
Godine 1980. postalo je protuzakonito davati pogrdne komentare protiv islamskih ličnosti, što je prekršaj, kažnjiv kaznom do tri godine zatvora.
Skrnavljenje Kur’ana moglo bi počinitelja dovesti u doživotni zatvor nakon što su zakoni izmijenjeni 1982., a zatim je 1986. dodana zasebna klauzula kojom se blasfemija protiv proroka Muhameda kažnjava “smrtnom ili doživotnim zatvorom”, tim redoslijedom.