Svijet se posljednjih godina suočava s izazovima koji zahtijevaju novu razinu pripravnosti i sigurnosnih mjera, posebno u Europi. Njemačka i Švedska, potaknute eskalacijom geopolitičkih tenzija, poduzimaju konkretne korake kako bi zaštitile svoje građane u slučaju izvanrednih situacija ili rata.
Njemački plan za digitalni popis bunkera i skloništa
Njemačka, kao vodeća članica Europske unije, odlučila je obnoviti i proširiti svoju mrežu civilne zaštite. Ministarstvo unutarnjih poslova najavilo je izradu digitalnog popisa bunkera i hitnih skloništa koji će obuhvaćati raznolike lokacije poput podzemnih željezničkih postaja, parkirališta, državnih zgrada i privatnih posjeda.
Cilj ovog projekta je omogućiti brzo lociranje skloništa putem mobilne aplikacije, čime bi se povećala sigurnost građana u slučaju krize.
Uz ovu inicijativu, građane se potiče da prenamijene podrume i garaže u vlastite sigurnosne zone. Iako projekt nema definirani vremenski okvir, glasnogovornik ministarstva naglašava njegovu složenost i dugoročnu prirodu.
Trenutno, Njemačka ima 579 funkcionalnih bunkera, većinom izgrađenih tijekom Drugog svjetskog rata i Hladnog rata, s kapacitetom za oko 480.000 ljudi. To je daleko manje u usporedbi s 2000 bunkera koji su bili dostupni prije nekoliko desetljeća.
Europa se priprema za nuklearni rat, Hrvatska će dijeliti brošure za preživljavanje
Geopolitičke prijetnje i potreba za pripremom
Od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, u Europi je porasla zabrinutost zbog mogućnosti širenja sukoba na druge NATO članice. Njemački obavještajci upozoravaju da bi Rusija do 2030. godine mogla razviti sposobnost napada na vojni savez, što dodatno potiče potrebu za jačanjem unutarnje sigurnosti. Istodobno, Njemačka se suočava s povećanom ruskom špijunažom i sabotažnim aktivnostima.
Priprema za najgori scenarij
Dok Njemačka razvija digitalne alate, Švedska je poduzela izravan korak u edukaciji građana. Svako kućanstvo dobilo je brošuru pod nazivom “U slučaju krize ili rata”, koja nudi praktične savjete za preživljavanje i doprinos kolektivnoj otpornosti.
Brošura naglašava da trenutni geopolitički kontekst uključuje oružane sukobe, terorizam, cyber napade i dezinformacijske kampanje. Švedske vlasti pozivaju građane da budu spremni samostalno funkcionirati najmanje tjedan dana te sudjelovati u obrani zemlje kroz volontiranje, obuku za pružanje prve pomoći i zajedničku koordinaciju sa susjedima.
Nacionalna odgovornost i mobilizacija
Posebna pažnja posvećena je kolektivnoj odgovornosti svih građana, od tinejdžera do umirovljenika. U slučaju povećane pripravnosti, svaki Šveđanin ili stranac s prebivalištem u zemlji može biti pozvan na vojnu ili civilnu službu. Sustav potpune obrane uključuje osiguravanje ključnih funkcija zemlje te mobilizaciju cijelog društva.
Brošura također navodi da se sloboda i demokracija ne smiju uzimati zdravo za gotovo te poziva na jedinstvo protiv potencijalnih agresora.
Pouka za Europu i svijet
Njemački i švedski pristupi primjer su prilagodbe suvremenim izazovima. Dok Njemačka ulaže u tehnologiju i infrastrukturu, Švedska se fokusira na edukaciju i mobilizaciju građana. Obje zemlje šalju jasnu poruku: sigurnost ovisi o pripremi, suradnji i solidarnosti.
U ovim nesigurnim vremenima, ovi potezi služe kao podsjetnik svim nacijama da je mir vrijedan truda, ali i da spremnost za najgore scenarije osigurava dugoročnu stabilnost i zaštitu ljudskih života.