Mađarska je prošlog mjeseca zabilježila prvi slučaj slinavke i šapa u više od pola stoljeća, što je izazvalo val zabrinutosti i stroge mjere kontrole, uključujući zatvaranje granica i masovno usmrćivanje stoke na sjeverozapadu zemlje.
Slučaj je prijavljen na stočnoj farmi u blizini granice s Austrijom i Slovačkom, objavila je Svjetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH), pozivajući se na mađarske vlasti.
U međuvremenu su i Austrija i Slovačka zatvorile više desetaka graničnih prijelaza, nakon što su se prvi slučajevi bolesti pojavili i na jugu Slovačke.
Najviše pažnje izazvala je izjava šefa kabineta mađarskog premijera Viktora Orbána, Gergelyja Gulyása, koji je na tiskovnoj konferenciji rekao kako se ne može isključiti mogućnost da je virus “umjetno stvoren”.
Dodao je kako bi se potencijalno moglo raditi o biološkom napadu, iako nije naveo tko bi za takav čin mogao biti odgovoran. Gulyás je rekao da se sumnja temelji na usmenim informacijama iz jedne strane laboratorije, no ti nalazi još nisu službeno potvrđeni ni dokumentirani.
Zbog izbijanja bolesti, tisuće grla stoke morale su biti usmrćene kako bi se spriječilo daljnje širenje zaraze. Prema podacima iz prosinca, Mađarska ima stočni fond od 861.000 grla, što čini oko 1,2 posto ukupnog stočnog fonda Europske unije.
Slinavka i šap nije opasna za ljude, no kod životinja uzrokuje groznicu te bolne plikove u ustima i na nogama, osobito kod goveda, svinja, ovaca i koza. Zaraza se lako i brzo širi te može imati ozbiljne posljedice na stočarstvo i trgovinu poljoprivrednim proizvodima.
Gulyás je također naglasio kako za sada nema novih slučajeva, a nadležne službe kontinuirano provode uzorkovanja i testiranja.
Iako bolest ne predstavlja izravnu prijetnju ljudima, političke implikacije i potencijalne sigurnosne prijetnje koje proizlaze iz sumnje na biološki napad stvaraju dodatnu napetost u regiji.
Mađarska zasad ostaje na oprezu dok traje istraga o porijeklu virusa.