Koptska pravoslavna crkva prekinula dijalog s Katoličkom crkvom zbog blagoslova gay osoba

Koptska pravoslavna crkva potvrdila je da je prošlotjedna odluka o prekidu dijaloga s Katoličkom crkvom bila posljedica “promjene stajališta” Rima o homoseksualnosti.

U videosnimci objavljenoj u petak, glasnogovornik Koptske pravoslavne crkve otac Moussa Ibrahim rekao je da je “najistaknutija” od devet dekreta proizašlih iz crkvenog godišnjeg Svetog sinoda, koji je održan prošlog tjedna u Wadi El-Natrunu u Egiptu, bila “obustava teološkog dijaloga s Katoličkom crkvom nakon promjene stajališta po pitanju homoseksualizma.”

Video poruka uslijedila je nakon zaključka Svetog sinoda dan ranije i popratne izjave u kojoj su koptski pravoslavni čelnici rekli da prekidaju dijalog s Rimom.

“Nakon konzultacija sa sestrinskim crkvama istočne pravoslavne obitelji”, napisali su, “odlučeno je prekinuti teološki dijalog s Katoličkom crkvom, preispitati rezultate postignute dijalogom od njegovog početka prije 20 godina, te uspostaviti nove standarde i mehanizme za nastavak dijaloga u budućnosti”, prenosi CNA.

Čelnici su također potvrdili svoje odbacivanje istospolnih odnosa, izrazivši “čvrsti stav odbijanja svih oblika homoseksualnih odnosa, jer krše Sveto pismo i zakon po kojem je Bog stvorio čovjeka kao muško i žensko.” Blagoslov takvih odnosa je neprihvatljiv.

Jedna od najstarijih kršćanskih denominacija na svijetu

Koptska pravoslavna crkva u Aleksandriji, na čelu s patrijarhom Tawadrosom II., jedna je od najstarijih kršćanskih denominacija na svijetu čije utemeljenje datira od svetog apostola Marka. Glavna je kršćanska crkva u Egiptu (riječ “Kopt” izvedena je iz grčke riječi “Aigyptos”, što znači Egipat). Točan broj njezinih članova nije poznat, ali se procjenjuje između 10 i 20 milijuna ljudi od oko 260 milijuna pravoslavaca u svijetu.

Iako se opisuje kao pravoslavna, nije u punom zajedništvu s ekumenskim patrijarhom Bartolomejem i istočnim pravoslavljem, ali ostaje ujedinjena s etiopskom, armenskom, eritrejskom, malankarskom i sirijskom pravoslavnom crkvom, zajednički poznatim kao istočne pravoslavne crkve.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!