Selma Fejzić, studentica iz Prijepolja u Srbiji, suočila se s diskriminacijom u svom rodnom gradu kada ju je dječji vrtić odbio primiti na stručnu praksu jer nosi hidžab.
Unatoč pozitivnom iskustvu na fakultetu, gdje su ljudi prema njoj otvoreni i puni razumijevanja, suočila se s odbijanjem uz objašnjenje da pravilnik vrtića ne dopušta rad s hidžabom.
„Rečeno mi je “razmisli koji dan, pa dođi”, što je značilo da mogu samo ako skinem… Njihov pravilnik se kosi sa zakonom naše države, jer nigdje ne stoji da žena s hidžabom ne smije raditi. Sigurna sam da u tom pravilniku piše da se mora poštivati kodeks pristojnog odijevanja, a ima li skromnijeg od ovoga?“, napisala je Selma na svom Facebooku, izazvavši brojne reakcije.
Selma je poručila da neće ostati nijema pred nepravdom te da želi imati ista prava kao i svi drugi. Pravo na izbor odijevanja, pravo na vjeru, slobodu i dostojanstvo, dodajući da ovo nije samo njezina borba, već borba svih djevojaka i žena s hidžabom.
Podrška javnosti i reakcija vlasti
Njezin status izazvao je lavinu podrške na društvenim mrežama. Komentatori su izrazili nezadovoljstvo zbog učestalosti diskriminacije u društvu.
Na ovaj slučaj, kao i na sličan incident s Mirsadom Memović iz istog grada, reagirao je ministar za pomirenje i društvenu stabilnost, Usame Zukorlić.
„Jasno poručujemo: diskriminacija na osnovu vjerske pripadnosti ili izgleda je kršenje osnovnih ljudskih prava. Kabinet će pružiti punu podršku u eliminaciji svih oblika diskriminacije i zalagati se za društvo u kojem ravnopravnost nije privilegija, već pravo svakog pojedinca“, izjavio je Zukorlić.
Dobro su napravili, šta će ona zamotana među djecom, koja to nisu.
Jako dobra odluka. Tko hoće da živi u Evropi neka se ponaša kao evropljanin. Taj islamski običaj umanjuje prava žena da se odjevaju kako hoće. Taj običaj je dikriminacija slobeda ženea.
Ono što muslimani rade kršćanima (ubojstva, paljenja crkava) ne smatra se diskriminacijom i za to nitko ne odgovara a sad kad se nešto njima ne dopusti odma se svi dižu na noge. Zbilja ravnopravno …
Naravno, svako ima u sebi neko religiozno uverenje koje treba da sprovodi sa samim sobom i u porodici. Socijalna norma se odnosi na neutralno ponašanje svakog pojedinca, posebno kada se radi u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Nedopustivo je, od dotične individue, konstruisati teorije zavere, samo zato što individualac pokušava nametnuti svoja uverenja koja nisu u skladu sa svim društvenim normama i shodno tome glumiti žrtvu!