U nedjelju navečer, u kolumbijskom gradu Aguachica, ubijen je cijenjeni evanđeoski pastor Marlon Lora iz crkve Princ mira Villaparaguay, zajedno sa svojom suprugom Yorley Rincon i 24-godišnjom kćeri Angelom Lora Rincón.
Njihov 21-godišnji sin Santiago Lora Rincón preživio je s ozljedama. Napad je izvršio nepoznati napadač na motociklu dok je obitelj bila ispred restorana nakon crkvene službe.
Pastor Lora bio je član denominacije Biblijske misionarske crkve (IBM) i nadgledao je oko 30 crkava diljem urbanih i ruralnih područja Kolumbije. Njegova obitelj bila je voljena unutar kršćanske zajednice, a on sam bio poznat po svojoj predanosti širenju evanđelja i služenju drugima.
Prema izjavi pastora Giovannija Bermúdeza, Lora je bio svjestan prijetnji koje su bile upućene drugom pastoru, no poput mnogih vjerskih vođa, nastojao je zadržati mir i nositi se s tim teretima tiho, piše Christian Post.
Šok i tuga
Ubojstva su izazvala šok i tugu u lokalnoj i nacionalnoj zajednici. Gradonačelnica Aguachice, Greisy Roqueme, uvela je policijski sat i zatražila veću pozornost državnih vlasti na nasilje koje pogađa regiju. Nacionalna vlada ponudila je nagradu od 50 milijuna pesosa (oko 11.000 američkih dolara) za informacije koje bi dovele do uhićenja počinitelja.
Predsjednik Kolumbije Gustavo Petro i Ministarstvo unutarnjih poslova izrazili su solidarnost s obiteljima žrtava i kršćanskom zajednicom. Direktorica zagovaranja iz organizacije Christian Solidarity Worldwide, Anna Lee Stangl, pozvala je kolumbijsku vladu da osigura zaštitu vjerskih vođa koji su često mete nasilja zbog svoje uloge mirotvoraca.
Rastući problem nasilja prema vjerskim vođama
Kolumbija se suočava s porastom napada na vjerske vođe. Izvješće iz listopada 2024. pokazalo je 31% povećanje kršenja vjerskih prava, uključujući prijetnje smrću i diskriminaciju prema crkvama. Pastor Lora nije jedina žrtva – u proteklim mjesecima ubijeni su i drugi kršćanski vođe, uključujući pastore Salvadora Zapateira i braću Evera i Gersona Garcia Véleza.
Prema organizaciji Open Doors, Kolumbija se nalazi na 34. mjestu među zemljama u kojima su kršćani najviše progonjeni. Vjerski vođe često se suočavaju s nasiljem zbog govora protiv kriminala i korupcije, a kršćani u područjima pod kontrolom naoružanih skupina suočavaju se s napadima zbog svoje vjere.