Papa Franjo tvrdi da je ‘božansko nadahnuće prisutno u svakoj religiji’

“Ovo je vizija koju naš svijet danas treba”, dodao je Papa.

Papa Franjo rekao je na međureligijskom sastanku u Parizu da multivjerska skupina mora biti otvorena vodstvu “božanskog nadahnuća prisutnog u svakoj religiji” kako bi se uspostavio mir u svijetu.

U obraćanju na 38. “Međunarodnom molitvenom susretu za mir” koji je organizirala Zajednica Sant’Egidio vođena ekumenizmom, papa Franjo je pozvao više od 150 okupljenih predstavnika “kršćanskih zajednica i velikih svjetskih religija, kao i civilnih vlasti” kako bi nastavili “njegovati bratstvo među narodima u našem vremenu”.

Skup koji je održan od 22. do 24. rujna uključivao je govornike kao što su Justin Welby, anglikanski nadbiskup Canterburyja, Chems-Eddine Hafiz, rektor pariške velike džamije, Haïm Korsia, glavni rabin Francuske i francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Napominjući da ovaj susret ima svoje podrijetlo u Sastanku za mir pape Ivana Pavla II. u Asizu 1986. i zahvalivši Zajednici Sant’Egidio “na strasti i kreativnosti kojom nastavlja održavati duh Asiza”, papa Franjo je izrazio nadu da će, dok je imala različita “religiozna uvjerenja”, uključujući katolicizam, protestantizam, islam, budizam, šintoizam i judaizam, grupa “iskusila snagu i ljepotu univerzalnog bratstva”.

Nije spomenuo Isusa

“Ovo je vizija koju naš svijet danas treba”, dodao je Papa, ističući da je “cilj” međureligijskog dijaloga, poput onoga susreta Zajednice Sant’Egidio, “uspostaviti prijateljstvo, mir i slogu, te dijeliti duhovne i moralne vrijednosti i iskustva u duhu istine i ljubavi.”

Citirajući svog prethodnika Ivana Pavla II., Franjo je ustvrdio: “Možda više nego ikad prije u povijesti, intrinzična veza između autentičnog religioznog stava i velikog dobra mira postala je očita svima.”

Zanemarujući spomenuti Isusa u svom govoru, papa Franjo je potaknuo skupinu da “tkaju veze bratstva i da dopuste da nas vodi božansko nadahnuće prisutno u svakoj vjeri”, nadovezujući se na komentare izrečene tijekom međureligijskog okupljanja u Singapuru upravo prije nekoliko tjedana u kojem je izjavio da je “svaka religija način da se dođe do Boga”.

Nakon kritika da potkopava ključna učenja vjere u svom govoru u Singapuru, papa Franjo je udvostručio svoje komentare, rekavši ekumenskoj skupini da su njihova različita vjerska uvjerenja “dar od Boga”.

Učenje Katoličke crkve naglašava potrebu da se svi ljudi dovedu Bogu kroz Crkvu koju je On uspostavio na Zemlji, te da je Isus “put” do spasenja (Iv 14,6).

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!