Papa Franjo imenovao je kardinala Roberta McElroya, poznatog po svom agresivnom pro-LGBT zagovaranju, da vodi Washingtonsku nadbiskupiju nakon kardinala Wiltona Gregoryja koji odlazi u mirovinu.
U priopćenju od 6. siječnja Tiskovni ured Svete Stolice potvrdio je da je papa Franjo prihvatio Grgurovu ostavku na dužnost metropolitanske nadbiskupije DC-a i imenovao McElroya da preuzme njegovo mjesto, premještajući se s njegove trenutne pozicije predsjedanja biskupijom San Diego u Kaliforniji.
Prema izvješću u The Pillar-u, McElroy je ranije bio predlagan kao zamjena za Grgura koji je odlazio, ali ga je Papa u to vrijeme odbio.
70-godišnji McElroy, kojeg je papa Franjo u kolovozu 2022. uzdigao u kardinalat, ima dosje podržavanja stvari koje su u suprotnosti s učenjem Katoličke crkve.
Prelat je objavio pozive da se rastavljeni i “ponovno vjenčani” te ljudi koji aktivno vode homoseksualni stil života primaju na svetu pričest.
Doista, McElroy se odlučno protivio crkvenom učenju o “intrinzično poremećenoj” prirodi homoseksualne aktivnosti, osuđujući Katekizam Katoličke crkve da koristi “vrlo destruktivan jezik” po tom pitanju.
Kardinal je podržao rad ozloglašenog zagovornika LGBT zajednice oca Jamesa Martina, SJ, i sugerirao da istospolni “brakovi” mogu “obogatiti živote” sudionika.
Godine 2021., kao biskup, McElroy je branio pristup svetoj pričesti katoličkim političarima koji otvoreno podupiru pobačaj, suprotstavljajući se zabrani navedenoj u kanonu 915 Zakonika kanonskog prava i nazivajući svako takvo uskraćivanje “političkim oružjem”.
Kardinal je također bio otvoreni zagovornik promjene crkvenog učenja o sakramentalnom ređenju žena za đakonat, koristeći Sinodu o sinodalnosti kao platformu za pozivanje na “promjenu paradigme” o “uključivanju žena u Crkvu”, prenosi Lifesitenews.com.