Pakistanska kršćanka oslobođena prisilnog braka s muslimanom

U značajnoj pravnoj pobjedi, Obiteljski sud u Pakistanu poništio je prisilni brak Reehe Saleem, kršćanke koja je oteta 2019. na putu kući iz škole. Sud je presudio da brak sa susjedom muslimanom, prema kojem je bila prisiljena preći na islam, nije valjan.

Reeha, koja je u vrijeme otmice imala 17 godina, posvjedočila je da je njezin potpis na vjenčanom listu dobiven prisilom, kaže pravna zastupnička skupina ADF International, koja ju je zastupala na sudu preko svojih lokalnih saveznika.

Sud je utvrdio da se nije udala za svog otmičara, Muhammada Abbasa, svojevoljno. Abbasu, koji se više puta nije pojavio na sudu unatoč nekoliko obavijesti, suđeno je u odsutnosti.

Prisiljena na brak

Djevojčine muke su počele kada ju je Abbas silom odveo i prisilio na brak i preobraćenje na drugu religiju. Tijekom sudskog postupka ponovno je potvrdila svoju kršćansku vjeru i zanijekala da je svojevoljno prešla na islam.

Parveen Saleem, djevojčina majka, izrazila je veliko olakšanje zbog odluke suda. “Suočili smo se s neopisivim poteškoćama tijekom ovog vremena, uključujući to što smo bili prisiljeni skrivati ​​se kako bismo pobjegli od kćerkinog otmičara koji je stalno prijetio obitelji da će vratiti ‘njegovu ženu’. Također smo patili zbog naglog prekida kćerkinog obrazovanja”, rekla je.

Nakon poništenja, Parveen se nada da će njezina kći moći nastaviti s obrazovanje i vratiti se normalnom životu, zahvaljujući odvjetnici ADF Internationala, Sumeri Shafique, na njihovoj podršci u osiguravanju pravde.

Tehmina Arora, direktorica ADF Internationala u Aziji, rekla je: “Nijedna djevojka ne bi trebala trpjeti užase otmice i prisilni brak, niti biti prisiljena odreći se svoje vjere.” Arora je pozvala na sustavnu promjenu, zalažući se da pakistanska vlada minimalnu dob za sklapanje braka postavi na 18 godina, kako bi se spriječili takvi prisilni brakovi i preobraćenja.

Prisilni brakovi potvrđeni su šerijatskim zakonom u Pakistanu. Zakon dopušta brak u pubertetu, često postavljajući dob za brak nižu od službene granice u zemlji od 16 do 18 godina.

Arora je dodala: „Ova prisilna obraćenja i brakovi strahovito su kršenje osnovnih ljudskih prava ovih mladih žena, koje se često boje za svoje živote i živote svojih obitelji, sprječavajući ih da osude svoje otmičare.”

U izvješću iz 2014. godine lokalna skupina Pokret za solidarnost i mir Pakistan procijenila je da su stotine žena i djevojaka iz pakistanskih hinduističkih i kršćanskih zajednica svake godine otete, prisilno udane i preobraćene na islam.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!