Muškarac koji je napao svećenika tijekom liturgije ozdravljenja u katoličkoj katedrali u Spokaneu optužen je za napad.
Joshua James Sommers napao je vlč. Davida Gainesa tijekom večernjeg bogoslužja u utorak, 5. veljače, u Katedrali Gospe Lurdske u Spokaneu, Washington. Napad se dogodio drugu večer devetnice, a nije poznato što ga je izazvalo.
Neočekivani napad na svećenika
Sommers je mirno sjedio kroz liturgiju, ali je iznenada ustao i pojurio prema oltaru upravo u trenutku kada je vlč. Gaines kleknuo iza biskupa Thomasa Dalyja. Napadač ga je udario šakom, zatim pao i pokušao ga srušiti na tlo. Dok su biskup, svećenici i vjernici pokušavali zaštititi Gainesa, Sommers je ponovno pokušao udariti svećenika, vičući u bolnom tonu.
Incident su zabilježile nadzorne kamere katedrale tijekom prijenosa uživo. Na snimci se čuje kako jedan od muškaraca koji su pokušavali smiriti napadača govori umirujućim tonom: „Sve je u redu. Smiri se. Bit će dobro.”
Brza reakcija i policijska intervencija
Rektor katedrale, vlč. Darrin Connall, vodio je molitve pred svetištem Gospe Lurdske kada se napad dogodio. Tijekom kaosa, zatražio je pomoć zaštitara. Dvojica muškaraca izvela su Sommersa iz katedrale, a zatim ga je preuzela policija Spokanea.
Sommers je optužen za napad trećeg stupnja, napad četvrtog stupnja i pokušaj napada četvrtog stupnja. Prema informacijama lokalnih medija, bio je već optužen za napad trećeg stupnja 2023. godine.
Svećenik i biskup su dobro
Katedrala Gospe Lurdske kasnije je objavila poruku u kojoj stoji da su vlč. Gaines i biskup Daly neozlijeđeni:
„Hvala svima na brizi i podršci. Radujemo se vašem dolasku na večerašnju devetnicu.”
Sommers, koji je nosio trenirku i kratke hlače, te imao neuobičajeno dugu kosu, izgledao je teško mentalno bolestan. Vlč. Connall izjavio je da su vjernici molili za njega nakon što je odveden:
Zbog sigurnosti, za sljedeću večer devetnice angažirano je dodatno osiguranje. Na liturgiji je bilo prisutno između 350 i 400 vjernika.