Mnogi kršćani napuštaju Irak jer ne vide nikakvu budućnost u zemlji nakon godina političke nestabilnosti i progona.
Kardinal Louis Sako rekao je u izjavi na web stranici Kaldejske crkve u Iraku da je novi egzodus kršćana iz zemlje potaknut “stanjem nestabilnosti” i “nedostatkom jednakosti”.
Patrijarh najveće iračke denominacije rekao je da kršćanska manjina “bolno” pati zbog otmica i ubijanja od 2003. godine.
Kršćani su također bili mete užasnih napada i raseljeni iz njihovih domova u Mosulu i ravnici Ninive od strane Islamske države (ISIS), ali iako je Irak službeno proglasio ISIS poraženim 2017., kardinal je rekao da se prisilna obraćenja od strane ISIS-a još uvijek događaju.
Kardinal je također izvijestio o “napadima” na radna mjesta kršćana i “zapljeni njihove imovine”, prenosi Christian Today.
Veliki pad broja kršćana u 20 godina
Procjenjuje se da je prije 2003. godine u Iraku bilo oko 800.000 kršćana, no danas se vjeruje da brojka iznosi samo oko 153.000.
Kardinal Sako je rekao da je stotinjak kršćanskih obitelji nedavno napustilo Qaraqosh, u ravnici Ninive, te da se sličan egzodus događa i u drugim gradovima poput Ankawe, u regiji Kurdistana.
Kardinal je rekao da ljudi odlaze zbog zabrinutosti za budućnost i vladinog neisplaćivanja plaća mjesecima. On ne vidi ništa od strane vlade da podrži kršćane.
Matthew Barns iz Open Doorsa (ime promijenjeno iz sigurnosnih razloga), koji radi s partnerima dobrotvorne organizacije u Iraku, rekao je da mnoge kršćanske obitelji “više ne vide budućnost u vlastitoj zemlji”.
“Nakon toliko godina ratova, progona od strane ekstremista i zbog višestrukog raseljavanja nekih obitelji, oni samo žele otići i graditi svoju budućnost negdje drugdje”, rekao je.