Centar za primijenjena istraživanja u apostolatu Sveučilišta Georgetown (CARA) objavio je rezultate istraživanja kojim je utvrđeno da su od 2004. godine “biskupije, eparhije i muške vjerske zajednice” prijavile više od pet milijardi dolara isplata povezanih s optužbama za zlostavljanje, prenosi CNA.
Te isplate uključuju “nagodbe plaćene žrtvama, druge isplate žrtvama, podršku počiniteljima, [i] odvjetničke naknade”, kao i druge troškove, navode iz CARA-e.
Iako je navedeni iznos isplaćen tijekom posljednja dva desetljeća, velika većina navodnih zlostavljanja dogodila se mnogo ranije. Točnije, 80 % navodnih zločina dogodilo se 1980-ih ili ranije.
Rezultati su plod dva desetljeća godišnjih istraživanja CARA-e. U godišnjem istraživanju prikupljaju se “informacije o optužbama za seksualno zlostavljanje maloljetnika od strane svećenika i đakona koja su svake godine prijavljena biskupijama i eparhijama”.
Istraživanje je 2004. godine naručila Američka biskupska konferencija (USCCB). U sklopu njega je tijekom 20 godina anketirano oko 200 biskupija i eparhija te približno 220 muških redovničkih zajednica.
Nalazi pokazuju da je broj zlostavljanja u Crkvi u SAD-u naglo opao na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće. “Radnje iz više od 90 % vjerodostojnih optužbi” dogodile su ili su se počele događati 1989. ili ranije, poručuju je CARA-e. Samo 3 % optužbi dogodilo se nakon 2000.
Optužbe uključuju ukupno 4490 navodnih počinitelja
Od toga su njih 95 % svećenici, 4 % redovnička braća, a 1 % navodnih zlostavljača su đakoni.
86 % svih navodnih počinitelja u anketi su identificirani kao “pokojni, već uklonjeni iz službe, već laicizirani ili nestali”.
Osim spomenutih sredstava koja su isplaćena žrtvama, Crkva u Americi potrošila je dodatnih 727 milijuna dolara za sprječavanje novih zlostavljanja. Ti troškovi, između ostalog, uključuju “plaće koordinatora za sigurno okruženje i koordinatora za pomoć žrtvama, praćenja i druge administrativne troškove, programe obuke za odrasle”.