Vrlo ozbiljna, zarazna bolest pojavila se u Splitu: Može dovesti do težih komplikacija pa čak i smrti

U Splitsko-dalmatinskoj županiji potvrđena su dva slučaja ospica.

Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Željka Karin potvrdila je pojavu ove bolesti na našim prostorima te najavila da očekuju više slučajeva jer je u Bosni i Hercegovini epidemija.

“Pojavile su se ospice kod jednog djeteta i jedne gospođe srednjih godina, slučajevi nisu povezani. Ne možemo govoriti o epidemiji, ali imamo dva slučaja. Dolaze nam iz Bosne, tamo imamo veliku epidemiju tako da vjerujemo da će biti još slučajeva”, kazala je.

“Bolest nije poput varičela i vodenih kozica. Bolest je značajno teža, nerijetko ima komplikacije popout upale donjih dišnjih puteva, upala pluća, upala ušiju, a u najtežem slučaju dovodi i do upale mozga tj. encefalitisa”, kazala je epidemiologinja Milka Brzović te pozvala roditelje da cijepe svoju djecu jer je to jedini način da se spriječi epidemija i pojednici zaštite od ove bolesti.

Cjepivo je učinkovito i sigurno te se u nekim slučajevima čak daje i dojenčadi od šest do devet mjeseci starosti.

Što su ospice i o čemu se radi?

Ospice su vrlo zarazna virusna bolest od koje se može oboljeti u bilo kojoj dobi i koja se brzo širi.

Radi se o ozbiljnoj bolesti koja može dovesti do težih komplikacija pa čak i smrti.

Simptomi se javljaju nekih 10 do 12 dana nakon zaraze, a u početku su slični onima prehlade. Curenje iz nosa, kašalj i blaga temperatura. Oči postanu crvene i osjetljive na svjetlost. Izmešu trećeg i sedmog dana temperatura može rasti do 41.

Crveni osip se pojavljuje na licu pa se kreće širiti po ostatku tijela, a u usnoj šupljini mogu se pojaviti bijela zrnca.

Komplikacije se mogu razviti kod 30 % oboljele djece i odraslih te mogu uključivati proljev i infekciju uha.

Također, može se razviti i upala pluća i encefalitis, bolest moždanih stanica koja dovodi do trajnog neurološkog invaliditeta otprilike kod svakog četvrtog bolesnika.

Stopa smrtnosti zbog ospica jest 1 – 3 osobe na 1000 slučajeva i najviša je među djecom mlađom od pet godina i osoba sa slabim/oštećenim imunitetom.

Kako se ospice šire i koji je lijek?

Virus ospica širi se zrakom kapljičnim putem tj. iskašljavanjem ili izdisanjem zaražene osobe.

Kapljice zaražene virusom mogu ostati u zraku i nekoliko sati, a virus ostaje zarazan na kontaminiranim površinama i do dva sata. Zaražena osoba može druge zaraziti ospicama čak i prije pojave osipa (obično četiri dana) i oko četiri dana nakon što se pojavi osip, piše dalmacijadanas.hr.

Ospice se među necijepljenim osobama brzo šire. Procjenjuje se da jedna osoba zaražena ospicama može u prosjeku zaraziti 12 do 18 nezaštićenih osoba javlja Europski informacijski portal.

Jedina zaštita protiv ospica je cijepljenje. Potrebno je primiti dvije doze, a radi se o sigurnom i učinkovitom cjepivu koje se u slučaju epidemije može dati i dojenčadi u dobi od šest do devet mjeseci.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!