Ove općine u Hrvatskoj daju najveće potpore roditeljima za rođenje djece

Rekordni iznosi novčanih potpora koje dobiju roditelji za rođenje djece bilježe se u općinama Sali, Lovreć, Vir i gradu Stari Grad.

Općina Sali na Dugom Otoku, s populacijom manjom od tri tisuće stanovnika, roditeljima dodjeljuje gotovo 8.000 eura (60.000 kuna) za prvo i drugo dijete.

Najveće potpore za rođenje trećeg djeteta, u iznosu od 9.290 eura (70.000 kuna), pružaju Stari Grad na otoku Hvaru i općina Lovreć u Imotskoj krajini. Općina Vir prednjači u potporama za četvrto i peto dijete, s isplatom od 12.471 eura (25.482 eura za peto dijete).

Prema Analizi stanja demografskih mjera općina, gradova i županija u 2023. godini, provedenoj od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, gradovi također izdvajaju visoke iznose potpora.

Otočac najviše izdvaja za prvo dijete (1.990 eura), Imotski za drugo (2.654 eura), a Starigrad za treće, četvrto, peto i svako sljedeće dijete (po 9.290 eura), piše HINA.

Potpore za ne isplaćuju jednokratno

Važno je napomenuti da se ovi iznosi ne isplaćuju jednokratno, već obično tijekom pet ili više godina u obrocima. Također, trenutne potpore znatno premašuju iznose prvih potpora koje su isplaćene prije 30 godina.

Općina Svetvinčenat je prva uvela novčane potpore za rođenje djeteta još 1993. godine. Potpora za prvo dijete iznosila je 1.000 kuna, dok je za drugo i treće dijete iznosila 1.500 kuna.

Općine Bebrina, Vrbanja, Lokve i Viškovo su se pridružile dvije godine kasnije, 1996. godine. Karlovac je 1997. godine postao prvi grad koji je uveo potporu za rođenje djeteta od 1000 kuna, bez obzira na redoslijed rođenja.

Iako potpore doprinose stvaranju pozitivnog obiteljskog okruženja zajedno s drugim demografskim mjerama, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se utvrdila uzročno-posljedična veza između iznosa potpora i njihovog utjecaja na fertilitetne pokazatelje, navodi se u Analizi.

Šest općina ne osigurava potporu

Analiza također pokazuje da su novčane potpore za rođenje djeteta osigurane u ovoj godini u svih 127 gradova i 422 općine od ukupno 428. Samo šest općina ne osigurava potporu, što je smanjenje u odnosu na prošlu godinu. Te općine su Kotoriba, Mala Subotica, Orehovica, Petrijanec, Podturen i Pribislavec iz Međimurske i Varaždinske županije.

Što se tiče županija, većina ih i dalje ne isplaćuje potpore. Devet županija isplaćuje potporu, dok ih dvanaest to ne čini. Nema promjene u odnosu na prošlu godinu.

Očito je da se prosječan iznos potpora u općinama i gradovima povećava u usporedbi s prethodnom godinom. Povećanje iznosi 11 posto za prvo dijete, 12 posto za drugo dijete u općinama, te 10 posto za drugo dijete u gradovima. Za treće dijete povećanje iznosi 4 posto za gradove i 11 posto za općine.

Analiza je također istraživala situaciju u dječjim vrtićima i predškolskom odgoju i obrazovanju, koje je prvi program predškolskog odgoja organizirao Pazin 1889. godine. 24 grada i općine, isti broj kao i prošle godine, nudi besplatni vrtić. Neki od njih su novi na popisu, dok su neki izbrisani.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!