Engleska crkva suočava se s ozbiljnim izazovima nakon ostavke nadbiskupa Canterburyja Justina Welbyja, koja je uslijedila zbog optužbi za prikrivanje zlostavljanja unutar crkvenih redova.
Welby (69), vođa 85 milijuna anglikanaca širom svijeta, najavio je ostavku prošlog studenog, preuzevši “osobnu i institucionalnu odgovornost” za propuste u rješavanju slučaja Johna Smytha, jednog od najtežih zlostavljača povezanih s Crkvom.
Smyth je volontirao u kršćanskim ljetnim kampovima prije nekoliko desetljeća, a umro je 2018. godine.
Welbyjev ured potvrdio je da će njegove službene dužnosti završiti na Bogojavljenje, 6. siječnja, označivši kraj njegovog mandata u trenutku kada se Crkva suočava s ozbiljnim unutarnjim i vanjskim krizama.
Nasljedstvo opterećeno skandalima
Njegov privremeni nasljednik, nadbiskup Yorka Stephen Cottrell, također se našao pod povećalom javnosti. BBC je izvijestio da je Cottrell dopustio svećeniku Davidu Tudoru da nastavi službu unatoč zabrani Crkve zbog optužbi za zlostavljanje. Iako je kasnije suspendirao Tudora i Crkva mu je doživotno zabranila službu, Cottrell je priznao kako nije djelovao dovoljno brzo.
Skandali su zasjenili božićne svečanosti, a Cottrell je u svojoj propovijedi naglasio potrebu za pokajanjem i obnovom Crkve. Njegov nastup dolazi u osjetljivom trenutku, jer izbor Welbyjevog stalnog nasljednika može trajati i do šest mjeseci, što povećava neizvjesnost u Crkvi.
Pad povjerenja i unutarnje podjele
Uz skandale vezane uz zlostavljanje, Engleska crkva suočava se s dodatnim izazovima poput pada broja vjernika i unutarnjih sukoba oko pitanja istospolnih zajednica. Prema izvješću British Social Attitudes (BSA) iz 2019., broj građana Ujedinjenog Kraljevstva koji se identificiraju kao kršćani pao je na jednu trećinu, u usporedbi s 66 posto iz 1983. godine.
Stručnjaci upozoravaju na krizu vodstva
Linda Woodhead, pročelnica Odsjeka za teologiju i religijske studije na King’s Collegeu u Londonu, ocijenila je kako trenutna situacija ostavlja Crkvu u ranjivom položaju. “Bez jasnog vodstva, Crkva se suočava s ozbiljnim izazovima, ne samo u području zaštite, već i u upravljanju i očuvanju svoje relevantnosti,” izjavila je.
Perspektiva budućnosti
Odlazak Welbyja i kritike na račun njegovih nasljednika otvaraju pitanje može li Engleska crkva obnoviti povjerenje javnosti i modernizirati svoje djelovanje u svijetu koji postaje sve sekularniji. Hoće li biti sposobna izvući pouke iz svojih grešaka i pronaći put naprijed, ostaje vidjeti. Trenutna situacija jasno pokazuje potrebu za odlučnim liderstvom i dubinskom reformom.