Švicarski pastoralno-sociološki institut (SPI) nedavno je izvijestio da je broj napuštanja Katoličke crkve porastao s 34 461 (2022.) na 67 497, što je gotovo 3%.
Prema SPI-ju, najmanje su pogođeni kantoni Ženeva, Valais, Neuchâtel i Vaud. Međutim, to također ima veze s tamošnjom organizacijskom strukturom, budući da nema formalnog članstva u crkvi, izvijestio je njemački portal Pro medien magazin.
Za Ursa Brosija, glavnog tajnika krovne organizacije svih Rimokatoličkih regionalnih crkava, “val ostavki u 2023. jedinstven je po svojim razmjerima. To je rezultat toga što je Rimokatolička crkva desetljećima gledala na drugu stranu i prikrivala seksualizirano nasilje. Štitila je počinitelje umjesto žrtava”.
Sveučilište u Zürichu objavilo je značajnu studiju u rujnu 2023., otkrivajući više od 1000 slučajeva seksualnog zlostavljanja unutar švicarske Katoličke crkve tijekom nekoliko desetljeća.
Čak i prije otkrića crkvenog seksualnog zlostavljanja, odmak od religije se ubrzavao. Do 2022. oni koji ne pripadaju nijednoj vjeri (34%) nadmašili su katolike (32%), protestante (21%) i druge vjerske skupine (12%), prema statistici koju je objavio Savezni ured za statistiku (FSO).
Reformirana protestantska crkva također je u opadanju
Studija SPI također je pokazala da je Švicarska reformirana protestantska crkva zabilježila gotovo 40.000 napuštanja. To je za trećinu više nego prethodne godine.
„Ovaj razvoj dio je dugotrajne erozije članstva u crkvi, što se može pripisati strukturnim čimbenicima i individualnim odlukama. Mnogi članovi samo su labavo institucionalno povezani s crkvom, što pogoduje ovom egzodusu”, kažu reformirani protestanti na svojoj web stranici.
“Medijska pokrivenost neke je podsjetila na njihovo crkveno članstvo i potaknula ih da shvate da su već dali ostavke”, dodaju.
Međutim, Rita Famos, predsjednica Švicarske reformirane protestantske crkve, istaknula je kako „krivnju ne treba svaljivati samo na druge institucije, već se moramo još intenzivnije suočiti s izazovom kako bismo bili relevantni i vjerodostojni za ljude koji su samo labavo povezan s crkvom”.
Prepoznala je da je “crkva postala manja, mjereno brojem članova, ali kada govorimo o društvenoj vrijednosti i utjecaju naše crkve, ona je i dalje velika”.
„Naša je zadaća i dalje ljudima nuditi prostore za dijalog, duhovnost i zalaganje, jer Crkva nije samo institucija, ona je živa zajednica koja se kroz zalaganje svojih ljudi pokazuje, odgovara izazovima našeg vremena i ostaje duboko u sebi. ukorijenjen u društvu”, zaključuje Famos, prenosi Evangelical Focus.