Arheolozi u Njemačkoj pronašli najstariji fizički dokaz kršćanstva

Arheolozi u Njemačkoj potvrdili su otkriće 1.750 godina starog amuleta koji sadrži srebrni svitak, sada prepoznat kao najstariji fizički dokaz kršćanstva sjeverno od Alpa.

Izvanredni artefakt prvi je put otkriven 2018. godine tijekom iskopavanja rimskog groba u Frankfurtu, a službeno je predstavljen u priopćenju Grada Frankfurta 11. prosinca.

Grobnica, datirana između 230. i 270. godine, sadržavala je amulet unutar kojeg su arheolozi primijetili mali srebrni svitak. Međutim, njegova krhkost predstavljala je značajan izazov pri pokušajima čitanja sadržaja.

Prvotne ručne metode razvijanja svitka napuštene su kako bi se spriječilo oštećenje. Kasniji pokušaji korištenjem rendgenskih zraka i mikroskopa također nisu dali rezultate.

Na kraju je korištena metoda 3D rendgenske računalne tomografije, koja je omogućila stručnjacima da digitalno “razviju” svitak bez fizičkog dodira. Ova je tehnologija otkrila 18 redaka latinskog teksta koje su lingvisti mjesecima dešifrirali.

Sadržaj svitka

Natpis sadrži rečenice koje slave Isusa Krista, uključujući riječi: “Svet! Svet! Svet! U ime Isusa Krista, Sina Božjega… Zaštiti čovjeka koji se predaje volji Gospodina Isusa Krista, Sina Božjega, jer se pred Isusom Kristom svako koljeno prigne.”

Foto: Leibniz Center for Archaeology

Arheolozi vjeruju da je grob pripadao kršćanskom muškarcu koji je vjerojatno nosio amulet na vrpci oko vrata, slično židovskom filakteriju. Artefakt je služio i kao zaštitni talisman i izraz osobne pobožnosti. U to vrijeme, kada je Rimsko Carstvo vladalo regijom Frankfurta, otvoreno prakticiranje kršćanstva bilo je opasno. Nije jasno je li muškarac svoju vjeru prakticirao javno ili potajno.

Foto: Monument Office of the City of Frankfurt am Main / Uwe Dettma

Povijesni značaj

Ovo otkriće prethodi ranijim poznatim dokazima kršćanstva sjeverno od Alpa, koji su se temeljili na povijesnim zapisima i artefaktima datiranim oko 300. godine. Stručnjaci su ovo otkriće opisali kao izvanredno i senzacionalno jer pruža jedinstven uvid u živote ranih kršćana u regiji te ističe njihovu pobožnost i rizike koje su poduzimali kako bi očuvali svoju vjeru.

Fotografije koje su objavili gradski službenici prikazuju amulet djelomično zakopan u tlo, kao i slike srebrnog svitka i njegovog dešifriranog natpisa.

Ovaj religijski artefakt otvara nova pitanja za arheologe, povjesničare i teologe o širenju kršćanstva na sjever Europe tijekom njegovih formativnih godina.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!