Arheolozi otkrili ostatke senzacionalne ranokršćanske crkve

Zgrada iz 4. stoljeća najstarija je arheološki dokumentirana crkva u zemlji - senzacionalan dokaz ranog kršćanstva u Armeniji.

Arheolozi su otkrili ostatke ranije nepoznate ranokršćanske crkve u drevnom gradu Artaxata, u blizini modernog grada Artashat.

Prema priopćenju Sveučilišta u Münsteru, nalaz se sastoji od osmerokutne zgrade s proširenjima u obliku križa.

Arheolozi s Nacionalne akademije znanosti Armenije i Sveučilišta u Münsteru iskopali su dijelove crkve i proučavali ih geofizičkim metodama. Armensko-njemački istraživački tim od 2018. godine istražuje helenističku metropolu Artaxata u Araratskoj ravnici.

“Zgrada iz 4. stoljeća najstarija je arheološki dokumentirana crkva u zemlji – senzacionalan dokaz ranog kršćanstva u Armeniji”, rekao je profesor Achim Lichtenberger sa Sveučilišta u Münsteru.

Tipološki nalaz odgovara ranokršćanskim memorijalnim građevinama. “Osmerokutne crkve do sada su ovdje bile nepoznate, ali dobro su nam poznate iz regije istočnog Sredozemlja, gdje su se prvi put pojavile u 4. stoljeću nove ere”, dodao je dr. Mkrtich H. Zardaryan s Nacionalne akademije znanosti Armenije.

U proširenjima u obliku križa, istraživači su otkrili ostatke drvene platforme, koji su radiokarbonski datirani u sredinu 4. stoljeća nove ere.

Osmerokutna zgrada, promjera oko 30 metara, ima jednostavan pod od maltera i terakota pločice. Mramorni ulomci upućuju na to da je crkva bila raskošno ukrašena, materijalom uvezenim s Mediterana.

Njemačko-armenski tim radi u Armeniji od rujna i planira nastaviti svoja iskapanja kako bi otkrio više detalja, uključujući identitet posvete crkve.

Projekt iskopavanja arheologije naselja antičkog grada financiraju Njemačka istraživačka zaklada (DFG) i Nacionalna akademija znanosti Armenije.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!