Anglikanska zajednica sugerira da Biblija podržava transrodni identitet

Dokument nosi naslov: "Biblija potvrđuje trans, interspolne i queer osobe"

Anglikanska kampanja za uključivost objavila je vodič koji sugerira da Biblija podržava transrodni identitet, tvrdeći kako “nije svatko u Bibliji cisrodni” te da ona “potvrđuje trans, interspolne i queer osobe”.

Ovaj vodič, dostupan na web stranici LGBT Faith UK u sklopu serije “The Bible Affirms”, tvrdi da Biblija uključuje “neke jasne queer likove”, s posebnim naglaskom na eunuhe i žene koje se bave tradicionalno muškim ulogama.

Dokument nosi naslov: “Biblija potvrđuje trans, interspolne i queer osobe” te započinje tvrdnjom: “Nisu svi u Bibliji cisrodni, niti su svi biološki ili anatomski muškarci ili žene.”

Vodič ističe eunuhe kao “biblijske pretke” transrodnih osoba, naglašavajući njihovu važnu ulogu u Pismu. Jedan od primjera dolazi iz Djela apostolskih 8, gdje anđeo vodi evanđelista Filipa da susretne etiopskog eunuha koji čita Pismo. Filip dijeli kršćansku poruku i krsti eunuha. Vodič ovo tumači kao dokaz da je eunuh bio prihvaćen “kao punopravni član [Crkve], bez potrebe da bude potpuno muškarac ili žena. Bog ga je pozvao takvog kakav jest.”

Eunuhe se obično opisuje kao muškarce koji su zbog službe u kraljevskim dvorovima bili kastrirani. Međutim, neki stručnjaci, poput A. Philipa Browna II-a, ističu da u biblijskom kontekstu eunuh nije sinonim za transrodne osobe, prenosi Christian Post.

Vodič priznaje da “u Bibliji nema likova koji bi se definitivno mogli identificirati kao interspolni”, ali dodaje da “neki likovi to možda jesu.” Spominje se susret Isusa sa Samarijankom u Evanđelju po Ivanu kao primjer koji bi mogao sugerirati interspolni identitet, dok se pri analizi rodnih uloga ističe Debora, žena koja je kao sudac vodila Izraelce u bitku, što se opisuje kao “vrlo muška stvar za jednu ženu.”

Vodič ne održava službeni stav Engleske crkve

Autorica vodiča, Ann Reddecliffe, napominje da vodič predstavlja izmijenjeni izvadak iz njezine knjige LGBTQ Welcome te da ne odražava službeni stav Engleske crkve.

Organizacija LGBT Faith UK povezana je s grupom Changing Attitude, koja se zalaže za “radikalnu uključivost” u Engleskoj crkvi. Osnivač grupe, umirovljeni anglikanski svećenik Colin Coward, ističe da žele transformirati crkvenu kulturu iz “patrijarhalne, heteronormativne, bijele i zapadnjačke” u onu koja “bezuvjetno prihvaća lezbijke, gejeve, biseksualne, transrodne, interspolne i queer osobe.”

Engleska crkva, međutim, zadržava tradicionalno učenje o braku, navodeći da seksualni odnosi pripadaju isključivo unutar braka između “jednog muškarca i jedne žene”. Ipak, 2018. godine Crkva je omogućila prilagodbu obreda potvrde krštenja za podršku transrodnim osobama.

Kritičari, poput britanskog katoličkog klerika Calvina Robinsona, upozoravaju da prevelika liberalizacija Crkve ugrožava tradicionalne kršćanske vrijednosti. Robinson, sada svećenik u SAD-u, smatra da trendovi poput prihvaćanja transrodnosti i istospolnih odnosa vode Crkvu prema gubitku identiteta.

Zaključuje kako je nužno očuvati temeljne vrijednosti te promišljeno pristupati promjenama kako bi se izbjegla šteta vlastitoj kulturnoj i duhovnoj baštini.

2 KOMENTARI

2 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
Lucija
1 mjesec prije

Neshvatljivo kršćanima što se sve neće izopačeni pa čak i Biblija u kojoj nedvosmisleno Bog stvori muškarca i ženu.Anglikanci BOGOHULE….

sonja
1 mjesec prije

Milu vam majku,pa jeste vi izmislili toplu vodu?

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!