Isus je proveo četrdeset dana u pustinji, a za to vrijeme Sotona ga je iskušavao tri puta.
Biblijske priče uglavnom se odvijaju u Judejskoj pustinji, koja se proteže od judejskih planina na istoku do Mrtvog mora na zapadu.
Ivan Krstitelj, koji je propovijedao u Judejskoj pustinji, sebe je nazvao “glasom koji viče u pustinji”, što je navijestio već prorok Izaija.
U one dane pojavio se Ivan Krstitelj i propovijedao u Judejskoj pustinji riječima: “Obratite se, približilo se kraljevstvo nebesko’, pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze!” (Matej 3, 1-3)
Nakon što je Ivan Krstitelj krstio Isusa, on je proveo četrdeset dana u Judejskoj pustinji, gdje je nadvladao Sotonine kušnje (Marko 1):
I odmah ga Duh nagna u pustinju. I bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvijerima, a anđeli mu služahu. (Marko 1, 12-13)
Teren Judejske pustinje je neravan; ima duboke kanjone koje su rijeke uklesale u stijenu. Neke rijeke teku tijekom cijele godine, stvarajući dragocjene oaze u kojima ljudi i životinje mogu pronaći predah od surovog okoliša. Korita drugih rijeka su suha i nude mogućnosti za istraživanje. Budući da su planine i formacije stijena većinom od pješčenjaka, erozija vjetrom i vodom neprestano mijenja krajolik.
Istraživanje Judejske pustinje iz povijesne perspektive približava nas precima kršćanske vjere. U pustinji i neposredno uz nju nalaze se mnoga biblijska naselja. Jeruzalem se, primjerice, nalazi na zapadnoj granici pustinje, dok na istoku pustinja završava rijekom Jordan u Mrtvom moru, gdje je najniža točka na svijetu – 430 metara ispod razine mora.
Pogledajte Judejsku pustinju u videu u nastavku i saznajte još vrijednih informacija.
U Judejskoj pustinji leže biblijski gradovi Betlehem, Jerihon i Hebron, da spomenemo samo neke. Tu su i Kumranske pećine, u kojima su sredinom dvadesetog stoljeća pronađeni Kumranski rukopisi, te nekoliko ranokršćanskih samostana. Neki od njih još rade.