Umjetnik Átila Soares da Costa Filho rekonstruirao je Marijino lice na temelju Torinskog platna i rada dizajnera računalne grafike Raya Downinga.
Kako je stvarno izgledala Isusova majka? Postoje bezbrojni prikazi kroz stoljeća, ali ni za jedan se ne zna sa sigurnošću da je vjeran prikaz njezinog fizičkog izgleda kakav je bila tijekom svog zemaljskog života, piše katolički portal Aleteia.
Brazilski umjetnik Átila Soares da Costa Filho želio je dati mogući odgovor na ovo pitanje, te je pokušao reproducirati razumnu sličnost Marije koristeći Torinsko platno i računalne alate kao što su AI i digitalno uređivanje fotografija.
Započeo je s Torinskim platnom iz logičnog razloga: Isus je bio pravi Bog, ali i pravi čovjek, rođen od Djevice Marije snagom Duha Svetoga. Svaki sin ima neku sličnost sa svojom majkom, a čini se da Isus nije iznimka. Koliko više Isus mora sličiti svojoj majci, s obzirom da nije imao ljudskog biološkog oca!
VIDI OVO: Isusov fizički izgled: Kako Ga Biblija opisuje?
Rezultati prikaza su postali naširoko dijeljeni
Dakle, umjetnik je zaključio da bi mogao raditi unatrag od jedne “fotografske” slike Isusa koju imamo, naime slike na platnu, do Marijina izgleda. Ali ta nam slika prikazuje Isusa izobličenog patnjom i smrću. Trebao je sliku živog Isusa.
Ray Downing je računalni grafički dizajner koji je stvorio upravo to. Obrađivao je i manipulirao informacijama s platna kako bi napravio 3D slike Isusa na kojima bi mogao izgledati kao živa odrasla osoba. Njegov je rad bio inspiracija za druge umjetnike da stvaraju vlastite izvedbe.
Rad umjetnika i istraživača dao je sljedeće rezultate, koji su postali naširoko dijeljeni kada je objavio prve slike 2021. i ponovno 2024. s novim verzijama.
Rekonstrukcija slike Marije kao tinejdžerice:
Rekonstrukcija slike Marije kao odrasle osobe:
Njegove prve slike dobile su potporu jednog od najpoznatijih svjetskih sindonologa (onih koji proučavaju platno), istraživača i predavača Barrieja M. Schwortza, službenog fotografa koji dokumentira Istraživački projekt Torinskog platna.
Od 2021. slike su uključene u arhivu Odjela za studije svetišta Fatima u Portugalu.