Pravoslavni svećenik Predrag Popović nedavno je objasnio zašto se rečenica “Primite moju sućut” ne smije izgovarati obitelji pokojnika u slučaju smrti.
Rekao je da je to potpuno pogrešno i da većina čini veliku grešku. Prema njegovim riječima, u tom trenutku najbolje je reći “Hristos vaskrse”, odnosno “Krist je uskrsnuo”.
Otac Predrag Popović smatra da se na ovaj način iskazuje mnogo veća empatija, te da su to zapravo riječi utjehe.
On se na svom Facebooku dotaknuo ove osjetljive teme, a ispod objave zaredali su se brojni komentari zahvale. Svi su se složili da nikada nisu čuli za takav pristup ožalošćenim osobama.
Najvažnije je biti pribran i u svakom trenutku izlaziti u susret obitelji pokojnika. Danas, kada svaki dan vodimo utrku s vremenom, sve češće odlučujemo pisati “Primite moju sućut” putem SMS-a.
Ako niste u mogućnosti ponuditi riječ utjehe uživo, postoji način da odate počast ožalošćenima. Neće biti neobično ni ružno, ako u tužnim trenucima porukom izrazite sućut. Ako se radi o nekome s kim niste bili posebno bliski, a imate potrebu izraziti sućut, poruka je dobro rješenje.
Primite moju sućut putem SMS-a – je li to pogrešno?
Najbolja je živa riječ i kontakt, ali igrom slučaja danas u mnogim situacijama nismo u mogućnosti biti prisutni uživo. Ako vas je smrt iznenadila, poruka sućuti u tom trenutku ne može škoditi. Naravno, kasnije tijekom dana ili sutradan, kada obitelj preminulog otvori vrata svoje kuće – uputit ćete i usmenu sućut i riječi utjehe.
S druge strane, ako ste vi i osoba kojoj želite izraziti sućut razdvojeni, ne preostaje vam ništa drugo nego poslati poruku. Jednostavno, u mnogim je situacijama fizički nemoguće biti odmah tu i uživo ponuditi riječi utjehe.
U takvim situacijama, ako postoji takva mogućnost, ponudite osobi koja je pretrpjela gubitak da se vidite putem video poziva. Ova će gesta sigurno značiti, jer se na taj način osjeća jedna vrsta bliskosti.