Rosalind Peard, ugledna profesorica znanosti s MIT-a, poznata je po svom iznimnom akademskom doprinosu i znanstvenom radu.
Međutim, njezina osobna priča o obraćenju iz ateizma u kršćanstvo privukla je pozornost mnogih zbog dubokih pitanja i spoznaja koje je podijelila. Ovako je izgledao njezin fascinantan put prema vjeri u biblijskog Boga.
Vjera i znanost: Komplementarni svjetovi
Na početku svojeg putovanja, Peard je bila uvjerena ateistica, vjerujući da su znanost i materijalizam jedini načini dolaska do istine. Kako je rekla: “Znanstvena metoda temelji se na onome što se može izmjeriti, ali to nije jedini način stjecanja znanja.”
Postupno je shvatila da postoje i drugi oblici znanja, poput povijesnih dokaza, filozofije i ljubavi, koji se ne mogu kvantificirati znanstvenim metodama.
Rosalind se osvrnula na pojam “znanstvenog redukcionizma” ili scientizma, gdje se vjeruje da znanost ima monopol na istinu. “Vjera u istinu i smisao osnovna je za znanost, no to nisu koncepti koje znanost može dokazati”, istaknula je, naglasivši kako je znanost samo jedan od mnogih alata za razumijevanje svijeta.
Susret s Biblijom
Promjena u njezinom svjetonazoru započela je kad su je prijatelji izazvali da proučava Bibliju. “Pročitati Bibliju trebao bi biti dio obrazovanja svakog pojedinca”, rekla je. Iako isprva skeptična, Rosalind je otkrila mudrost i ljepotu u tekstovima, što ju je potaknulo da proučava i druge svjetske religije te posjećuje hramove, džamije i crkve.
Posjeti crkvama i interakcija s obrazovanim vjernicima dodatno su oblikovali njezine stavove. “Shvatila sam da kršćanstvo nije ono što sam mislila da jest”, priznala je. Povijesni dokazi o Isusu Kristu i Novi zavjet duboko su je impresionirali. Postupno je prihvatila ideju da je povijesni Isus stvaran i da su zapisi o njemu vjerodostojni.
Transformacija kroz praksu
Ključni trenutak u njezinoj duhovnoj preobrazbi bio je kada je odlučila primijeniti kršćanske vrijednosti u svoj život. “Kad sam prihvatila taj dar vjere, moj se život dramatično poboljšao”, rekla je, naglasivši kako joj je vjera postala izvorom snage, mira i mudrosti. Također, istaknula je kako je transformacija bila primjetna i za ljude oko nje.
Rosalindina priča podsjeća nas na važnost otvorenosti prema pitanjima smisla i istine. Iako znanost ostaje njezina profesionalna strast, njezino duhovno putovanje pokazuje da vjera u Boga i znanost mogu koegzistirati te obogatiti ljudski život na nebrojene načine. Kao što je sama rekla: “Na kraju, srž znanosti je vjera u istinu i veću stvarnost koja tek čeka da bude otkrivena.”