Izraz “truljenje mozga” možda nije samo metafora – znanost sugerira da beskonačno listanje TikToka i sličnih platformi zaista može štetiti našem mozgu.
Prema izvješću španjolskog lista El País, sadržaj koji otupljuje um, od algoritamski oblikovanih videa do senzacionalističkih vijesti, može doslovno smanjiti količinu sive tvari u mozgu. Uz to, ovaj sadržaj utječe na skraćenje raspona pažnje i slabljenje pamćenja.
Kako nas algoritmi preoblikuju
Najgore od svega je što su mnogi od ovih negativnih učinaka namjerno izazvani. Aplikacije koriste dizajn poput beskonačnog listanja kako bi pojačale našu potrebu za stalnim konzumiranjem sadržaja – fenomen poznat kao “doomscrolling”.
“Doomscrolling može značajno narušiti funkcije pažnje i promijeniti način na koji doživljavamo svijet”, izjavio je Michoel Moshel, autor studije iz 2023. koja se bavi neuropsihološkim posljedicama prekomjerne uporabe ekrana.
Utjecaj na tijelo i um
Moshel objašnjava da doomscrolling proizlazi iz evolucijske potrebe našeg mozga za stalnom potragom za novim informacijama, osobito onima koje su potencijalno opasne. Iako je to nekoć služilo preživljavanju, danas može dovesti do disocijacije – stanja u kojem gubimo pojam o vremenu dok koristimo mobitele.
Jedno istraživanje iz 2023., provedeno na uzorku od 1100 ljudi, pokazalo je da kompulzivno konzumiranje digitalnog sadržaja uzrokuje povećane razine stresa te fizičko i mentalno propadanje. Zabrinutost je toliko velika da su neki stručnjaci, uključujući američkog ministra zdravstva, preporučili da djeca mlađa od 13 godina ne koriste društvene mreže.
Klinički psiholog Eduardo Fernández Jiménez ističe da aplikacije kontinuirano bombardiraju korisnike brzim podražajima, prisiljavajući mozak na neprestano mijenjanje fokusa. Dugoročno, ovo može ozbiljno ugroziti sposobnost koncentracije, što negativno utječe na akademsko učenje i profesionalne zadatke.
Usporedba s ovisnošću
Jedan od najozbiljnijih učinaka prekomjerne uporabe digitalnih platformi je fizička promjena mozga. Moshelova analiza povezuje prekomjerno korištenje interneta s gubitkom sive tvari, osobito u područjima koja kontroliraju donošenje odluka, nagrađivanje i impulse. Ove promjene slične su onima koje uzrokuju droge poput alkohola i metamfetamina.
Vrijeme je za pauzu od ekrana – barem dok šteta nije postala nepovratna.