8 super namirnica koje mogu biti štetne za zdravlje

Neke super zdrave namirnice mogu biti štetne za naše zdravlje ako ih pretjerano konzumiramo. Koje su to namirnice i na što valja pripaziti?

„Superhrana“ je izraz kojim su se u ranom 20. stoljeću promovirale banane. Danas se ta riječ koristi kako bi se opisala hrana koja je jako zdrava, posebno kada ima mnogo nutrijenata i malo kalorija. Iako su mnoge prednosti konzumiranja superhrane, prejedanje tom istom hranom može biti jako opasno. 

Brightside donosi 8 super namirnica koje bi nam mogle naštetiti ako ih pretjerano puno jedemo.

Brokula kao lijek
Foto: Pexels

Brokula

Brokula može dovesti do iritacije crijeva. Samo 128 grama brokule sadrži 31 kaloriju, 6 grama ugljikohidrata te 0,3 grama masti. Brokula je bogata proteinima, vitaminom C, kalijem te drugim vitaminima i mineralima. No, istraživanja su pokazala da konzumiranje brokule i sličnog povrća (kelj, kupus, cvjetača i sl.) može dovesti do iritacije crijeva i plinova. 

Prejedanje brokulom i sličnim povrćem može jako negativno utjecati na osobe koje uzimaju lijekove za srce i prorjeđivanje krvi budući da brokula ima dosta vitamina K.

Losos

Losos može prorijediti vašu krv. On je odličan izvor čistog proteina i omega-3 masnih kiselina dobrih za smanjenje upale. Samo 85 grama lososa dovoljno je za zadovoljenje 30% preporučenog dnevnog unosa proteina. Iako je losos vrlo zdrav, ako ga se previše konzumira, omega-3 masne kiseline mogu imati negativan utjecaj na krv. Istraživanja su pokazala da prejedanje ribom može povećati količinu žive u krvi. 

Također, losos uzgojen na farmama ima dvostruko više masti i kalorija od lososa iz prirodnih staništa. Nedavna istraživanja pokazala su da losos s farmi može utjecati na pojavu pretilosti zbog raznih kemikalija u vodi u kojoj odrasta.

Ljekovita svojstva cimeta 1
Foto: Pixabay

Cimet

Cimet može otrovati tijelo. Cimet se smatra superhranom jer je bogat antioksidantima te je jako dobar za zdravlje. On može smanjiti šećer u krvi, upale, te može spriječiti srčane bolesti. 

Unatoč tome što je vrlo zdrav, cimet ne treba jesti pretjerano, tj. ne više od jedne čajne žličice na dan. Istraživanja su pokazala da pretjerana konzumacija cimeta može dovesti do trovanja tijela budući da cimet sadrži kumarin. Kumarin je posebno opasan za osobe s bolestima jetre. 

Različite vrste cimeta sadrže različitu količinu kumarina. 

Kasija cimet sadrži +1% kumarina te je to vrsta koju najviše koristimo. 

Cejlon cimet sadrži 0,04% kumarina, a naziva se i meksičkim cimetom. 

Cimet Korintje sadrži 4% kumarina te je vrsta kasija cimeta. 

Sajgonski cimet sadrži 8% kumarina te je slađi od ostalih vrsta.

Avokado

Avokado

Avokado može dovesti do nakupljanja masti u tijelu. Avokado je postao jako popularan zbog svojih pogodnosti za zdravlje. Samo jedan avokado zadovoljava četvrtinu preporučene dnevne doze vitamina K, jednu četvrtinu doze folata i jednu desetinu doze vitamina E. Bogat je omega-3 masnim kiselinama i vlaknima, ali pretjerano konzumiranje avokada može dovesti do upala, nadutosti i problema s probavom. 

Avokado također sadrži dosta kalorija zbog čega pretjerana konzumacija može dovesti do debljanja. Avokado je jako zdrav, ali ga ne biste trebali jesti više od 50 grama dnevno.

Humus 

Humus može dovesti do pretilosti. Humus je namaz koji se pravi od slanutka, sezama, limuna, češnjaka i maslinovog ulja – sastojaka koji su zdravi zasebno, a zajedno još i više. Ne samo da je humus dobar za vegane i osobe s alergijama, nego je odličan za probavno zdravlje i kontrolu šećera u krvi. 

Jako je važno znati da je uvijek bolji domaći humus. Većina kupovnih vrsta sadrži štetne sastojke kao što je velika količina soli, ulja i sl. Također, takve vrste humusa mogu dovesti do debljanja, a u konačnici i do pretilosti. Zbog toga je najbolje praviti humus kod kuće.

Kombucha čaj

Kombucha čaj može podignuti količinu kiselina u tijelu. Kombucha čaj je fermentirani slatki čaj koji je bogat antioksidantima i probioticima. Dobio je na popularnosti u 90-ima, ali podrijetlo vuče iz Kine. Danas je to super piće koje je odlično za čišćenje tijela. No, ovaj čaj nije dobar za osobe sa slabim imunitetom jer sadrži razne vrste bakterija. 

Također, previše kombucha čaja može povećati količinu kiselina u tijelu i dovesti do problema sa želucem. Najbolje ga je piti u umjerenoj količini.

Tuna iz konzerve zdravlje
Foto: Pixabay

Tuna

Tuna utječe na motoričke vještine. Tuna je vrlo zdrava, bogata je omega-3 kiselinama i vitaminom B12, a istraživanja su pokazala da je odlična za zdravlje očiju, za imunitet i za smanjenje krvnog tlaka.

Kao i losos i druga riba, tuna sadrži živu koja je opasna kada se jede u prevelikim količinama. Otrovanje živom rezultira problemima s vidom, drhtanjem dijelova tijela i gubitkom osjeta u udovima. 

Kupovna i prirodna tuna se gotovo nikako ne razlikuju. No, bijela tuna ima više žive nego tamnija tuna.

Zeleni čaj je najzdraviji
Foto: Unsplash

Zeleni čaj

Zeleni čaj može uzrokovati razne bolove. Smatra se jednim od najzdravijih pića na svijetu jer sadrži mnoštvo antioksidanata koji smanjuju rizik od raka i srčanih bolesti, sagorijevaju masti i poboljšavaju funkcioniranje mozga. Iako je jako dobar za zdravlje, zeleni čaj u velikim količinama može imati negativne posljedice, posebno zbog kofeina kojeg sadrži. 

Posljedice pijenja previše kofeina su nesanica, glavobolje, nepravilan rad srca i žgaravica. Ako niste navikli na kofein može se javiti i povećana kiselost u tijelu te probavni problemi. Odrasle osobe tako ne bi trebale piti više od 3-5 šalica zelenog čaja na dan. 

PROČITAJTE JOŠ:

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!