Veliki ponedjeljak, dan nakon trijumfalnog ulaska Isusa u Jeruzalem, nosi duboku duhovnu težinu u kršćanskoj tradiciji.
Prema evanđeljima, posebno Mateju (21,12-22), Marku (11,12-19) i Luki (19,45-48), ovaj dan obilježavaju događaji koji otkrivaju Isusovu pravednost, autoritet i suosjećanje, ali i njegovu spremnost na sukob s licemjerjem.
U središtu Velikog ponedjeljka stoji događaj u jeruzalemskom Hramu. Isus ulazi u sveto mjesto i zatiče ga pretvorenim u “tržnicu”. Bijesan zbog zloupotrebe Božjeg doma, prevrće stolove mjenjača novca i tjera prodavače, citirajući proroka Izaiju: “Dom moj bit će dom molitve, a vi ste od njega napravili razbojničku špilju!”
Ovaj čin nije samo prosvjed protiv korupcije, već i simboličko pročišćenje, najava novog saveza gdje će Bog biti dostupan svima, bez posrednika i izrabljivanja. Isusova hrabrost dirne srce – riskira sukob s moćnim vjerskim vlastima, znajući da njegov put vodi prema križu.
Evanđelje po Marku bilježi i epizodu sa smokvom. Isus, gladan, prilazi smokvi punoj lišća, ali bez plodova, i proklinje je jer ne donosi plod. Smokva se suši, što simbolizira sud nad onima koji se samo prividno čine pobožnima, poput vjerskih vođa tog doba.
Ova priča poziva na iskrenost i plodonosnost u vjeri, podsjećajući da Bog traži srca koja žive njegovu istinu.
Povijesno, ovi događaji odražavaju napetost u Jeruzalemu uoči Pashe. Hram je bio središte židovskog vjerskog i društvenog života, a Isusov čin izazvao je bijes farizeja i svećenika, koji su u njemu vidjeli prijetnju svojoj vlasti.
Teološki, Veliki ponedjeljak naglašava Isusovu misiju: obnoviti odnos između Boga i ljudi, očistiti ono što je iskvareno i pozvati na pravednost.
Dok razmišljamo o Velikom ponedjeljku, dirnuti smo Isusovom odlučnošću. On nije samo učitelj, već prorok i utjelovljeni Bog koji se ne boji suočiti s nepravdom, čak i po cijenu života.
Ovaj dan nas poziva da preispitamo vlastite “hramove” – jesu li naša srca mjesto molitve ili tržnica ispraznih želja? Neka nas Veliki ponedjeljak nadahne da živimo autentično, donoseći plodove ljubavi i pravde u svijetu koji čezne za Božjom prisutnošću.