Što papa Franjo želi da LGBTQ katolici učine?

Vatikan je 2021. objavio da istospolne veze ne mogu biti blagoslovljene jer Bog “ne može blagosloviti grijeh”. A sada manje od tri godine kasnije, papa Franjo odobrio je blagoslove za istospolne parove. Što točno papa Franjo želi da LGBTQ katolici učine kao odgovor na njegovu šokantnu izjavu?

Papa ima ogromnu odgovornost razjasniti svoje nade i snove za LGBTQ katolike, pogotovo jer “neki katolički biskupi u Africi, Poljskoj i drugdje kažu da neće provoditi novu politiku Vatikana koja dopušta blagoslove za istospolne parove.”

Želi li Papa da ti parovi vide homoseksualno ponašanje kao manje grešno od bluda i preljuba? Želi li možda da slave svoje istospolne želje, ili se, umjesto toga, odvrate od tih bezbožnih želja kao što su to učinile druge istospolne osobe? Moli li se Papa da se LGBTQ katolici pokaju za svoje homoseksualno ponašanje?

Iako papa Franjo nije izričito potvrdio istospolne brakove, potpuno je zamaglio granice izjavom da svećenici sada mogu “blagoslivljati” istospolne veze

Steven Millies objašnjava da je Papa “orijentiran na brigu i služenje ljudima, a ne na poučavanje doktrine. Riječ ‘pastoralno’ pojavljuje se 20 puta u Papinoj deklaraciji.”

Ali kako se ovaj “pastoralni” pristup može usporediti sa svetim pastoralnim pristupom koji su koristili Isus i apostol Pavao? Jesu li Isus ili Pavao ikada blagoslovili preljubnike ili one koji ustraju u homoseksualnom ponašanju? Naravno da ne. Isus i Pavao nikada nisu blagoslivljali ili mazili ljude utješnim riječima kada su planirali nastaviti činiti seksualni grijeh.

Kristova prva propovijed započela je riječju: “Obratite se” (Marko 1, 15). Pokajanje uključuje “promjenu mišljenja”, gdje se odričete svog grijeha jer namjeravate milošću Božjom krenuti u Božjem smjeru. Mesija je pozvao sve koji se pokaju da “povjeruju u dobru vijest” (Marko 1, 15).

U poznatoj priči o ženi uhvaćenoj u preljubu, Isus je nije osudio, već joj je jednostavno rekao: “Idi i odsada više nemoj griješiti” (Ivan 8,11). Reći preljubnicima ili onima koji su uključeni u homoseksualno ponašanje da napuste svoj život grijeha daleko je od davanja blagoslova. Zapravo je neljubazno reći osobi da on ili ona mogu uživati ​​u Božjem blagoslovu dok ustraju u seksualnom grijehu.

Apostol Pavao, pišući pod nadahnućem Duha Svetoga, dao je prekrasan opis pokajanja u svojoj drugoj poslanici crkvi u Korintu. Seksualni nemoral, među ostalim grijesima, pojavio se u crkvi. Pavao je napisao: “Jer žalost po Božju rađa neopozivo spasonosnim obraćenjem, a žalost svjetovna rađa smrću. Gle, doista baš to što ste se po Božju ožalostili, kolikom gorljivošću urodi među vama, pa opravdavanjem, pa ogorčenjem, pa strahom, pa čežnjom, pa revnošću, pa kažnjavanjem. Svime ste time pokazali da ste u onome nedužni.” (2. Korinćanima 7, 10-11)

Papa Franjo bi trebao potaknuti svećenike da koriste taj pronicljivi odlomak kada savjetuju istospolne parove, kao i one koji su uključeni u blud ili preljub. Uostalom, bez pokajanja, nema oprosta.

Čini se da papa Franjo razumije da istinsko pokajanje vodi do promjene ponašanja, kao što je objavljeno prošle godine, “Papa Franjo poziva kršćane da se ‘pokaju i promijene svoje stilove života’ kako bi spasili planet.” Papa mora biti jednako jasan kada poziva ljude na obraćenje i odvraćanje od grijeha, bilo da se radi o homoseksualnom ponašanju ili bilo kojem drugom grijehu.

Papa je doveo katolike do toga da se sada pitaju gdje on stoji po pitanju homoseksualnog ponašanja

Mnogi katolici i drugi vide Papinu zapanjujuću izjavu kao signal da Franjo odobrava homoseksualno ponašanje između dvoje odraslih koji se slažu i jako brinu jedno za drugo. Želi li Papa da ti parovi nastave putem kojim su krenuli ili ne? Vjeruje li da su njihove besmrtne duše u opasnosti bez pokajanja ili ne? (vidi 1. Korinćanima 6, 9-11).

Jedna katolkinja u Argentini izrazila je ono što neki drugi katolici najvjerojatnije misle kao odgovor na Papinu izjavu: “Da, slažem se s onim što je Papa rekao, Crkva se mora modernizirati. Ne možemo nastaviti živjeti 2000 godina iza nas. Svijet se promijenio, mijenja se. Čini mi se savršenim. Svatko radi sa svojim životom što želi.”

Prije deset godina napisao sam CP-ov komentar pod naslovom: “Hoće li papa Franjo uravnotežiti suosjećanje i pokajanje?” Napisao sam: “Papa Franjo kaže da želi pronaći ‘novu ravnotežu’ u Katoličkoj Crkvi koja se odnosi na goruća moralna pitanja u društvu i Crkvi. Ali dok Papa pokušava prilagoditi duhovni fokus, hoće li učiniti ono što je Isus učinio u balansiranju suosjećanja i pokajanja?”.

Nažalost, biblijska zapovijed o pokajanju uvelike nedostaje u papinom emocionalnom pozivu da blagoslovi istospolne parove. Na tragu objave Vatikana manje od tjedan dana prije Božića, papa Franjo je “pozvao vatikanske birokrate da izbjegavaju ‘krute ideološke pozicije’ koje ih sprječavaju u razumijevanju današnje stvarnosti.”

Seksualne granice u Svetom pismu su krute jer je Bog stvorio seks da se odvija unutar granica braka između muškarca i žene. Blud, preljub i homoseksualno ponašanje očito su izvan granica i duboko uvredljivi za Boga. “Bježite od bludnosti! Svaki grijeh koji učini čovjek, izvan tijela je, a bludnik griješi protiv svojega tijela.” (1. Korinćanima 6, 18)

Papa Franjo rekao je da smo pozvani slijediti svjetlo koje nas vodi “ponekad neistraženim putovima i novim cestama”. O kakvim novim cestama on govori? Mnogi LGBTQ katolici sada pretpostavljaju da ti novi putevi uključuju eventualno prihvaćanje i potvrđivanje homoseksualnog ponašanja između odraslih osoba. Ali je li to ono što Papa želi da se dogodi ili ne?

Umjesto ostavljanja dojma da potvrđuje ponašanje onih koji su “Božju istinu zamijenili lažju” (Rimljanima 1, 25), papa Franjo mogao bi se osloniti na Božju milost da se izdigne iznad duha vremena. Uostalom “milost Božja, spasiteljica svih ljudi; odgojila nas da se odreknemo bezbožnosti i svjetovnih požuda te razumno, pravedno i pobožno živimo u sadašnjem svijetu” (Titu 2, 11-12). Nema ničeg božanskog ili samokontroliranog u pornografiji, bludu, preljubu ili homoseksualnom ponašanju.

Duh Sveti nikada nikoga, uključujući i papu, nije naveo da blagoslovi grijeh. Papa Franjo tu je odluku donio sasvim sam.

Autor: Dan Delzell; Izvor: The Christian Post

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!