Što oprost NIJE?

Oprostiti nekome tko nas je povrijedio ponekad je najteža stvar koju ćemo morati učiniti. Evo što oprost NIJE!

Mnogi razumiju važnost oprosta, ali ključni razlog zašto se beskrajni krug gorčine i osvete nastavlja je netočno ili iskrivljeno gledište o oprostu. Postoji niz izvora koji objašnjavaju što je oprost, ali malo je toga što bi pomoglo osobi da shvati što oprost nije. A to je često ključ uspjeha.

Oprost nije osjećaj

Ako čekate da vam se pojavi osjećaj da oprostite, malo je vjerojatno da će se to dogoditi. Opraštanje bi trebalo biti čin poslušnosti Bogu jer mu vjerujemo i vjerujemo da je u našem najboljem interesu. Bog zna da nas hvatanje za osvetu, ljutnju i bijes može uništiti duhovno, emocionalno i fizički. Krist je previše platio za svoje voljene da bi ih držao robovima bilo čega, a kamoli mržnje. Želi da smo slobodni, a osoba nikada nije slobodna kada je opterećena lancem gorčine.

Oprost nije pretvaranje da nisi povrijeđen

Hodati uokolo s umjetnim osmijehom dok iznutra emocionalno umirete nije oprost. U Svetom pismu nikada ne vidimo da se Isus pretvara. Kada je tužan, plače (Ivan 11,35). Kada je ljut, prevrće stolove u hramu (Ivan 2, 15-16). Kada je usamljen, žali se Ocu (Matej 26, 39). Kršćanstvo nije poricanje rane koju je nanio drugi. Netko je iznevjerio vaše povjerenje, oštetio vašu dušu ili uzrokovao gubitak. S pravom prepoznajete povredu potaknutu tuđim grešnim ili lošim izborima.

PROČITAJTE: 12 savjeta kako oprostiti nekome tko te u prošlosti povrijedio

Oprost ne znači reći da je u redu ono što je osoba učinila

Mnogi ljudi odbijaju oprost jer se čini da se počinitelj izvlači s uvredom. Naša ljudska narav želi da osoba koja nas je povrijedila pati. Opraštanje nije ignoriranje onoga što je osoba učinila ili pretvaranje da je divna.

Opraštanje ne znači obnovu odnosa

Nakon izdaje ključno je da se povjerenje stekne s vremenom. Povjerenje nije automatsko pravo počinitelja. Oprost ne znači da osobi odmah dopuštate povratak u svoj život ili srce. Ako se kaju i voljni su raditi na obnovi odnosa, možda ćete im na kraju opet moći vjerovati. Međutim, ponekad ne treba više vjerovati onima koji su nas ranili. Osoba koja se istinski kaje ne postavlja zahtjeve niti zlorabi biblijske stihove u pokušaju da vas natjera da se osjećate krivima. Oni ponizno prihvaćaju potpunu odgovornost za grijeh i dragovoljno prihvaćaju posljedice za svoje loše izbore.

Oprost ne oslobađa osobu odgovornosti

Osoba se ne bi trebala “osloboditi” svojih odgovornosti samo zato što ste vi odlučili oprostiti. Na primjer, ženi se može oprostiti što je obitelj dovela u financijsku propast zbog dugova, ali bi i dalje trebala biti odgovorna za plaćanje. Bivšem mužu može biti oprošteno što je aferom uništio svoj brak, ali trebao bi plaćati alimentaciju. Oprost ne briše odgovornost. Nije neljubazno nekoga pozvati na odgovornost. To je često nešto s najviše ljubavi što možete učiniti jer bi moglo dovesti do pokajanja.

Opraštanje često nije jednokratan događaj. Oni koji su nam najbliži mogu nas više puta povrijediti, zahtijevajući od nas da naučimo opraštati više puta.

Najbolji način da napravite korak prema oprostu je da priznate da trebate oprostiti. Budite iskreni prema Gospodinu, koliko god bili ljuti. Zamolite ga da otkrije bilo kakvo iskrivljeno ili nezdravo razmišljanje koje možda imate o opraštanju. Bog je više nego voljan poučiti vas kako mu predati svaku povrijeđenost.

Ako želite oproštenje svojih grijeha, Biblija kaže da morate oprostiti (Matej 6, 14-15).

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!