Što je “woke kultura” i kakvo mišljenje bi kršćani trebali imati o njoj?

Woke kultura je pojam koji je postao sveprisutan u suvremenom društvu. Kakvo mišljenje bi kršćani trebali imati o njoj?

Na portalu Index pronašli smo definiciju da se woke kultura “odnosi na svijest i osjetljivost prema društvenim nepravdama, rasizmu, seksizmu, homofobiji, transfobiji i drugim oblicima diskriminacije. Termin “woke” dolazi iz afroameričkog slenga i označava stanje svijesti o rasizmu i društvenim nejednakostima.”

Na spomenutom portalu piše da je woke kultura, često povezana s osviješćenošću o društvenim nepravdama, postala ključna tema u suvremenom društvu. Njezin utjecaj proširio se izvan izvornog značenja povezanog s rasizmom na šire područje borbe protiv svih oblika diskriminacije. Društveni mediji, kao glavni kanal komunikacije, igraju ključnu ulogu u širenju i jačanju woke kulture. Internet i društvene mreže omogućili su brzo dijeljenje informacija i ideja diljem svijeta. Aktivisti i zagovornici društvenih pravda koriste društvene medije kako bi podigli svijest o nepravdi, organizirali pokrete i potaknuli promjene.

“Zahvaljujući društvenim mrežama, woke kultura potiče jačanje glasova manjinskih skupina, pružajući im platformu za izražavanje iskustava i borbu protiv diskriminacije. Kroz promjene u jeziku i uvođenje novih termina, pokušava se stvoriti inkluzivno društvo bez vrijeđanja i diskriminacije. Tako, recimo, društveni pokreti poput Black Lives Matter, feminizma i LGBTQ+ prava igraju ključnu ulogu u rastućoj osviještenosti o društvenim nepravdama. Mladi, posebno aktivni na društvenim medijima, postaju nositelji promjena, sudjelujući u prosvjedima i zalažući se za ravnopravnost i pravdu (…) Na tim pak društvenim platformama woke kultura uvodi nove termine i promjene u jeziku kako bi se izbjeglo vrijeđanje i diskriminacija manjinskih skupina. Kroz te promjene, pokušava se stvoriti ravnopravnije i uključivije društvo.”

Woke kultura i kršćanstvo: Što kršćani trebaju znati o woke kulturi?

Kršćanski autor Ed Young na svojoj je web stranici objavio tekst “Što znači biti woke?“. Donosimo u nastavku prvi dio teksta.

Čini se da gdje god pogledate ovih dana, mediji govore o budnosti. Naravno, svijest o svjetskim nepravdama visoko je cijenjena, a znanje o tome kako preuzeti odgovornost i nastojati ispraviti nepravde od ključne je važnosti. No, kako kao kršćani odgovaramo na ovu ideologiju koja neprestano raste? Mogu li se i kršćani probuditi (engl. woke znači biti budan, probuđen)?

Što znači “woke”?

“Woke” je izraz koji često vidimo, ali što taj izraz zapravo znači? Webster’s Dictionary definira ga kao “nekoga tko je svjestan nepravde u društvu, osobito rasizma”. Zvuči bezazleno, zar ne?

Nažalost, nije. To je pomalo kao da prvo pojedete desert. Samo po sebi nije zdravo. Trebamo meso. Jeste li ikada bili u bifeu gdje je aparat za mekani sladoled bio pored salatnog šanka, mameći vas da prvo pojedete desert? Ovaj probuđeni mentalitet često čini istu stvar u našoj kulturi. Privlači nas da se nasitimo sladoleda (misli zbog kojih se osjećamo dobro) umjesto da se hranimo proteinima koji su nam potrebni (apsolutna istina Svetog pisma).

Wokeizam nas potiče da se bavimo filozofijama koje nas tjeraju da odbacimo vlastitu krivnju i uvjerenje o grijehu. Biblija je naš izvor istine. To je “odrezak” u koji bismo trebali zariti zube. (…) Wokeizam je prevario nebrojene ljude, natjeravši ih da misle da je bezopasan. On tvrdi da se bavi pravdom i ispravljanjem generacijskih pogrešaka, ali to nije sve. Woke filozofije navode duboko ukorijenjene kršćane da usvoje ideologije koje su u suprotnosti s Božjom Riječi.

Efežanima 5, 14-15 kaže: “Probudi se, ti što spavaš, ustani od mrtvih i zasvijetljet će ti Krist. Razmotrite dakle pomno kako živite! Ne kao ludi, nego kao mudri!”.

Ne smijemo dopustiti da zadrijemamo i spustiti gard na svjetovne filozofije. Kada svoje umove ispunimo mudrošću Božje Riječi, možemo lakše prepoznati način razmišljanja koji se suprotstavlja Njegovoj istini.

NAJNOVIJE!