Sove su ptice iz reda Strigiformes koji uključuje preko 200 vrsta. Ove ptice su uglavnom samotne i noćne grabljivice. Što Biblija kaže o sovama?
Sove se spominju samo u Starom zavjetu (Job 30, 29; Izaija 34, 13; 43, 20 itd.). Na samom početku, sove su stvorene petog dana s ostalim pticama (Postanak 1, 20-23). U Postanku 2, 19 stoji da je “sve ptice nebeske” Bog stvorio “od zemlje”.
Što Biblija kaže o sovama?
Mojsijev zakon klasificira sove i druge ptice grabljivice kao nečiste, što znači da ih Izraelci nisu smjeli jesti kao hranu: “Od ptica neka su vam ove odvratne i neka se ne jedu – odvratnost su: orao, orao strvinar i jastreb,tetrijeb i sokol bilo koje vrste; gavran svih vrsta; noj, kobac i galeb; lastavica svake vrste; sova, gnjurac, ušara, labud, pelikan, droplja; roda, čaplja svake vrste; pupavac i šišmiš.” (Levitski zakonik 11, 13-19 ; vidi također Ponovljeni zakon 14, 11-17). Sove su se smatrale nečistima najvjerojatnije zato što su grabežljiva stvorenja koja jedu meso s krvlju.
U Bibliji je sova simbol usamljenosti, melankolije i pustoši.
“Zatim će svoju ruku dići protiv Sjevera i razrušit će zemlju asirsku, od Ninive će pustoš učiniti, suhu pustoš kao pustinja. Usred nje će stado ležati, zvijeri svakojake; čaplje i pelikani počivat će noću na glavicama stupova, sova će hukati na prozoru, gavran graktati na pragu.” (Sefanija 2, 13-14)
U Izaiji 34, 14 riječ sova (hebrejski), lilit, znači “zli demon” na akadskom. Prorok je napisao: “Tamo će se sretati mačke i psi divlji, jarci će dozivati jedan drugoga; noćna stvorenja se tamo sastaju i nalaze sebi počivalište.” (Izaija 34, 14)
Mihej uspoređuje glas ovih noćnih stvorenja sa žalosnom tužaljkom: “Zato ću zakukati i zaridati, ići ću gol i bos, zavijat ću kao šakali, urlikat ću kao nojevi.” (Mihej 1, 8). Jedan učenjak iznio je osobno objašnjenje strašnog zvuka sove: “Njezin krik je glasno, dugotrajno i vrlo snažno hukanje. Ne znam ništa što mi je donijelo u um osjećaj pustoši i usamljenosti od hukanja dviju ili triju velikih sova.”