U svijetu u kojem smo stalno okruženi simbolima, važno je razumjeti njihova prava značenja.
Mnogi od ovih simbola djeluju bezopasno, pa čak i modernistički, pojavljujući se na odjeći, nakitu i dekoracijama. Međutim, iza njihovih prividno nevinih fasada, neki simboli nose duboko duhovno značenje koje možda nije u skladu s kršćanskim vrijednostima.
U ovom članku ćemo istražiti šest simbola koje bi kršćani trebali izbjegavati, otkrivajući njihove podrijetlo, značenja i zašto su u suprotnosti s biblijskim učenjima.
1. Simbol mira
Znak mira je jedan od najprepoznatljivijih simbola u svijetu, često povezan s anti-ratnim pokretima, jedinstvom i ljubavlju. Međutim, malo tko zna da ovaj simbol ima mnogo mračnije korijene. Dizajniran 1958. kao logo za nuklearno razoružanje, znak mira ubrzo je postao simbol mirovnog pokreta 1960-ih. No, njegov izgled—preokrenuti križ s polomljenim rukama—korišten je stoljećima u okultnim praksama kao antikršćanski simbol. U antičkim vremenima, preokrenuti križ simbolizirao je poricanje Krista i čak je bio povezan sa sotonizmom kao način ismijavanja Isusova raspeća.
Biblija jasno govori o tome odakle dolazi pravi mir. U Ivanu 14,27, Isus kaže: “Mir vam ostavljam, mir svoj dajem vam; ne dajem vam ga kao što svijet daje.” Zbog povijesnih veza sa simbolima poput križa cara Nerona, kršćani bi trebali biti svjesni značenja iza znaka mira i sukladno tome donositi odluke.
2. Ankh
Ankh, poznat kao “ključ života” ili “križ života,” potječe iz drevnog Egipta i simbolizirao je vječni život. Često je prikazivan u rukama egipatskih bogova, naglašavajući vjerovanje u božansku moć faraona. Ovaj simbol, ukorijenjen u politeizmu, izravno se protivi monoteističkim načelima kršćanstva.
Danas je Ankh popularan među onima koji su zainteresirani za mistiku, koristeći se kao amajlija za zaštitu ili zdravlje. Međutim, u Ponovljenom zakonu 18,10–12 jasno se upozorava protiv praksi vezanih uz magiju i okultizam, što uključuje talismane poput Ankh-a.
3. Sigil
Sigil se odnosi na simbol koji se koristi u okultnim praksama za prizivanje određenih moći ili entiteta. Sigili su često personalizirani simboli koji predstavljaju određenu želju ili kanaliziraju određene energije. Njihova upotreba duboko je ukorijenjena u magijskim tradicijama poput kaotične magije i vještičarstva.
Kršćani bi trebali izbjegavati upotrebu sigila jer se ona oslanja na manipulaciju duhovne stvarnosti putem ljudskih napora ili okultnih sila, što se protivi biblijskom nauku o oslanjanju isključivo na Boga za mudrost i vodstvo. Psalm 46,1 podsjeća nas: “Bog nam je zaklon i snaga, pomoćnik, spreman u nevolji.”
4. Horusovo oko
Horusovo oko, drevni egipatski simbol, predstavlja zaštitu, ozdravljenje i uvid. Često se koristi u okultnim i mističnim tradicijama kao simbol skrivenog znanja i prosvjetljenja. U okultnim krugovima, povezuje se s “trećim okom”—konceptom duhovnog uvida izvan materijalnog svijeta.
Iako se mnogima čini nevino, traženje mudrosti izvan Božje Riječi može biti opasno. Jakov 1,5 jasno kaže da kršćani trebaju tražiti mudrost od Boga, a ne od simbola ukorijenjenih u drevnim idolopokloničkim kulturama.
5. Uroboros
Uroboros, prikazan kao zmija ili zmaj koji jede vlastiti rep, simbolizira ciklus života, smrti i ponovnog rođenja. Njegova uporaba prvi put se pojavila u drevnom Egiptu i Grčkoj, a kasnije su ga prihvatili alkemisti i gnostici. Ideja o beskonačnom ciklusu života i smrti izravno se protivi kršćanskom učenju o jednom životu i vječnom životu kroz Krista.
Hebrejima 9,27 jasno iznosi kršćansku perspektivu: “Ljudima je određeno jednom umrijeti, a potom dolazi sud.” Uroboros podržava panteistički pogled na svijet koji kršćani odbacuju.
6. Rogata ruka (Mano Cornuto)
Rogata ruka ili “Mano Cornuto” simbolizira đavolske rogove i često se povezuje sa sotonističkim ritualima i okultnim praksama. Iako je popularizirana u modernoj rock kulturi, ovaj simbol ima duboko ukorijenjene veze s obožavanjem Pan-a, grčkog boga divljine i kaosa.
Biblija nas jasno upozorava na opasnost angažiranja s bilo čime povezanim s demonskim silama. Efežanima 6,12 kaže: “Jer se ne borimo protiv krvi i mesa, nego protiv vladarstava, vlasti, protiv svjetskih moći tame.”
Zaključak
Ovi simboli, iako se često koriste u modi ili kulturi, nose značenja koja mogu biti u suprotnosti s kršćanskom vjerom. Kršćani su pozvani biti mudri i pažljivi prema simbolima koje nose ili koriste. Kao što nas Biblija uči, naš mir, zaštitu i mudrost trebamo tražiti samo od Boga.
Nebeski Oče, hvala Ti što nam daješ mudrost i razboritost. Molimo te da nas vodiš u svakom području našega života i pomažeš nam prepoznati stvari koje nas mogu udaljiti od tvoje istine. Čuvaj naša srca i misli i drži nas blizu tebi. U Isusovo ime molimo, amen.