Prema istraživanju objavljenom u časopisu The Lancet, broj slučajeva raka debelog crijeva kod mladih osoba do 50 godina značajno raste u Engleskoj, brže nego bilo gdje drugdje u svijetu.
Ova vrsta raka, poznata i kao kolorektalni rak, ubije 17.000 ljudi godišnje u Ujedinjenom Kraljevstvu, a među mlađim odraslima postaje sve češći.
Globalni trend i uzroci
Istraživanje je analiziralo podatke iz 50 zemalja, a porast ranog raka debelog crijeva zabilježen je u 27 zemalja. Najveći porast zabilježen je u Čileu (4%), Novom Zelandu (4%), Portoriku (3,8%) i Engleskoj (3,6%). Stručnjaci vjeruju da prehrambene navike igraju ključnu ulogu, posebno širenje ultraobrađene hrane na štetu tradicionalnih obroka.
Dr. Hyuna Sung iz Američkog društva za rak naglašava važnost podizanja svijesti o ovom trendu i simptomima kako bi se smanjilo kašnjenje u dijagnostici i smrtnost.
Simptomi koje ne treba ignorirati
Rak debelog crijeva često je teško prepoznati, a simptomi uključuju:
- Proljev ili zatvor
- Krv u stolici
- Bolove u trbuhu ili kvržicu
- Neobjašnjiv gubitak težine
- Umor i nadutost.
Iako simptomi mogu upućivati na druga stanja poput sindroma iritabilnog crijeva, stručnjaci upozoravaju da je jedini način da se isključi rak – obaviti pregled.
Rizik i važnost prevencije
Rak debelog crijeva treći je najčešći rak na svijetu i drugi po smrtnosti, s 1,9 milijuna novih slučajeva i gotovo 904.000 smrti godišnje. Stručnjaci nastoje bolje razumjeti uzroke porasta među mladima, no prehrana, fizička neaktivnost i prekomjerna tjelesna težina i dalje su glavni sumnjivci.
Michelle Mitchell iz organizacije Cancer Research UK ističe da, iako su stope među mladima još uvijek niske u usporedbi sa starijima, porast je zabrinjavajući i zahtijeva dodatna istraživanja kako bi se spriječili novi slučajevi i smanjio utjecaj na obitelji.