Nova studija talijanskog znanstvenika Giulija Fantija o Torinskom platnu donosi dodatne dokaze koji potvrđuju povezanost ovog relikvijara s Isusovim raspećem.
Fanti, profesor s padovanskog Sveučilišta, proveo je makroskopsku i mikroskopsku analizu mrlja krvi na platnu, zaključivši da su one u skladu s opisima mučenja i smrti Isusa iz Evanđelja.
Platno, koje se smatra Kristovim grobnim omotom, pokazuje tragove bičevanja, probadanja i raspeća. Fanti ističe tri različite vrste krvnih mrlja: one nastale prije smrti, tijekom mučenja na križu, i posmrtne, koje su rezultat pomicanja tijela.
Analiza otkriva kreatinin i visoke razine ureje, što upućuje na tešku politraumu i bubrežne probleme uzrokovane intenzivnim mučenjem. Prema studiji, Isus je vjerojatno preminuo od srčanog udara uzrokovanog ekstremnim fizičkim stresom i gubitkom velike količine krvi.
Šokantni dokazi koji potvrđuju da Torinsko platno pokazuje pravo Isusovo lice
Otac Robert Spitzer, predsjednik Magis centra, podržava autentičnost platna, navodeći da je srednjovjekovna krivotvorina nemoguća s obzirom na složenost otkrivenih podataka.
Dodaje da moderni testovi, poput rendgenske analize i DNA peludi, potvrđuju drevno podrijetlo platna. Kritizira i ranije studije datiranja ugljikom, tvrdeći da su uzorci uzeti iz dijelova platna oštećenih u požaru u 16. stoljeću.
Unatoč kontroverzama, Torinsko platno ostaje predmet znanstvenih istraživanja, privlačeći milijune hodočasnika i znanstvenika iz cijelog svijeta.