6 pokazatelja zdravog, dobro uravnoteženog kršćanskog života

Pokazatelji dobro uravnoteženog, zdravog i Bogu-ugodnog života, poput pokazatelja zdrave crkve, su vodič. To nije šest kvadratića za označiti, već šest pitanja koje se trebamo pitati.

Suprug i ja radimo poslove u punom radnom vremenu i imamo dvoje predškolske djece. Moj posao je kreativan i zahtjevan; neki bi rekli da sam pri vrhu onoga što radim. Na papiru ovo izgleda izvrsno. U pravom životu to može biti i neuredno i iscrpljujuće. Neke noći, nakon što djeca odu u krevet, a moji izbori su rublje ili posao na internetskoj stranici, previše sam umorna da bih učinila bilo što osim otišla u krevet.

PROČITAJTE: 4 znaka zdravog duhovnog života

Cijelo vrijeme se pitam trebam li nastaviti ili bih trebala promijeniti poslove (na vrhu sam u onome što radim), trebam li raditi posao s pola radnog vremena kako bih mogla učiti djecu od doma (voljela bih ovo raditi, ali nisam sigurna da si to možemo priuštiti). Pitam se što točno želim postići. Za mamu, kako jedan dobro uravnotežen, zdrav, Bogu-ugodan život izgleda?

Prije gotovo trideset godina Mark Denver napisao je sada poznato pismo jednoj kongregaciji u Massachusettsu u kojem je pisalo manje-više isto pitanje, ali usmjereno prema njihovoj crkvi. U svojoj potrazi za novim pastorom, pitali su se koje kvalitete bi trebali tražiti?

Denver im je dao devet pokazatelja zdrave crkve, od čega je nastala knjiga, služba i pokret.

Mislim da ovaj savjet ne može slijediti isti obrazac. (iz jednog razloga, mogla sam se sjetiti samo šest.) No, smatram da možemo odrediti neke kvalitete koje određuju „dobro uravnotežen, zdrav, Bogu-ugodan život“.

1. One kao prioritet stavljaju potragu za Bogom.

Bog nas je stvorio. On nas je spasio. U svojoj suverenosti, postavio nas je na određeno mjesto u povijesti, u određeno zemljopisno područje, s ovim odnosima. Dao nam je sve talente, obrazovanje ili prilike koje imamo. Ništa od toga nije činio nasumično ili slučajno; On ima svrhu za sve nas. (Kološanima 1, 16; Propovjednik 3, 1; Rimljanima 8, 28; Efežanima 2, 10)

S ovime na umu, naš prvi prioritet trebao bi biti da ga svakodnevno tražimo kroz svrhovito čitanje Biblije (Jošua 1, 8) i molitvu. (Efežanima 6, 18) Nadalje, razmislite o dome da odaberete vrijeme (u automobilu, dok čekate negdje, prije obroka) gdje možete prakticirati kratke molitve ili recitiranje upamćenih stihova. (Na ove male trenutke gledam kao na ”prikucavanje dana Bogu”.) Bez ovog rada u našim srcima, bez Njegove obnove naših umova (Rimljanima 12, 2) trčimo za vjetrom. (Propovjednik 1, 14)

2. Dobro služenje obitelji i bliskim prijateljima.

U svojoj dobroti, Bog vam je dao supružnika i djecu. (Psalam 127, 3-5) U svojoj dobroti, postavio je druge u različite obiteljske okolnosti. No svatko od nas pozvan je na požrtvovnu ljubav, onako kako On voli nas.

To znači provođenje vremena sa i za naše voljene (Efežanima 3, 14-19). Nosimo njihove terete (Galaćanima 6, 2) koji mogu biti suludi kao što je stavljanje čiste pelene, slovkanje ili uzimanje čistog rublja. Svoju djecu učimo kroz Božju Riječ (Ponovljeni zakon 11, 19), što može izgledati kao potreba da biblijske stihove zapisujemo u automobilu, skidanje kršćanskih pjesama koje će svirati za vrijeme doručka ili čitanje poglavlja Isusove slikovnice prije odlaska u krevet. Radimo kod kuće (Titu 2, 4-5), što može izgledati kao čišćenje kupaonice, pripravljanje objeda ili plaćanje računa za struju. Isto tako prakticiramo ispovijedanje grijeha jedni drugima i međusobno opraštanje (Jakovljeva 5, 16; Efežanima 4, 32).

PROČITAJTE: Šest stvari koje bi nam Isus danas rekao u vezi sa služenjem

Svaka od tih stvari zahtijeva vrijeme, ali one obično ne budu zabilježene u kalendaru. Kao rezultat toga, otkrila sam da moja obitelj osjeti danak toga kada pretjeram s rasporedom. Vrijedno je ponekad odvojiti dane kako bismo se pobrinuli da dajemo dovoljno naše energije i pažnje ljudima koje nam je Bog dao.

3. One uključuju svakodnevan trud kroz služenje Bogu i bližnjima.

Svakodnevan rad je dar od Boga kojeg je Bog dao prije Adamovog pada (Postanak 1, 28; Postanak 2, 19) i u skladu s Njegovom vlastitom radnom osobnošću. Od dizajniranja internetske stranice, pranja posuđa do javljanja na telefon, naš rad „dodatno razvija, održava ili popravlja tkaninu svijeta“, kao što su Tim Keller i Katherine Leary Alsdorf objasnili u „Svakom Dobrom Nastojanju“.

Ovo nam najviše pričinjava zadovoljstvo kada znamo da to činimo; kada možemo vidjeti kako naš rad proslavlja Boga dodajući ljepotu, obnavljajući red ili kroz ljubav za druge ljude. Za mnoge od nas to manje znači potraga za drugačijim poslom, a više je stvar traženja prilika za služenje u trenutnim poslovima. Razmislite o ovome: koga vam je Bog dao da mu služite? Kako to možete činiti učinkovitije?

4. One uključuju aktivno traženje lokalnog crkvenog tijela.

Poslanica Hebrejima nam govori: „te ne propuštamo svojih sastanaka, kako je u nekih običaj, nego se hrabrimo, to više što više vidite da se bliži Dan“. (Hebrejima 10, 25) Posvećivanje lokalnom tijelu kršćana nije samo zapovijed iz Biblije (Hebrejima 13, 17), već isto tako koristi našim dušama dok dobivamo upute, posvećenje, povjerenje i zajedništvo. (Titu 2, 1; 1. Timoteju 4, 16; Matej 18, 15-18)

Znamo da što više truda uložimo u nešto, to će nam se to nešto više isplatiti. Što više bilježaka radimo o nekoj knjizi, to ćemo je bolje zapamtiti. Što više pitanja pitamo na nastavi, to ćemo više razumjeti i cijeniti upute. Što više vremena provodimo s prijateljem, to će naš odnos biti bliskiji.

Isto vrijedi i za crkvu. Što više vremena i energije provodimo upravljajući našim darovima kako bismo služili Božjem narodu, donoseći obrok, posjetama, ponudama za prijevoz, slanjem čestitki, davanjem novca, to ćemo više biti uključeni u mladenku koju On voli. (1. Petrova 4, 10-11; Galaćanima 6, 10; Efežanima 5, 25-27) Istina, količina toga što možemo učiniti ovisi o našim razdobljima i okolnostima. No vrijedi pitati: „Što moja crkva treba? Što mogu ponuditi“?

5. One uključuju brigu za vlastito zdravlje.

Naša fizična tijela ”dvostruko” pripadaju Bogu: zbog rođenja i otkupljenja na križu. (1. Korinćanima 6, 19-20) Briga za sebe je djelo štovanja i potčinjavanja. Tada priznajemo da nismo vladari samih sebe. Koliko god teško radili, nećemo dobro funkcionirati ako ne dobivamo dovoljno zdrave hrane, redovite tjelesne aktivnosti ili između sedam i devet sati noćnog sna. Hvala Bogu za oba ova posebna otkrivenja (Izlazak 34, 21) i generalnog otkrivenja koje nam govori ovu istinu.

PROČITAJTE: 5 biblijskih razloga zašto trebamo brinuti o svom zdravlju

Izazov je naravno, da smo zauzeti činjenjem dobrih stvari: služenjem Bogu i bližnjemu, pomaganjem u našim crkvama i težak rad na našim poslovima. Zbog ovoga se može činiti da je odlazak u teretanu ili pripremanje zdravog obroka traćenje vremena ili još gore – sebično. No ta logika je izokrenuta. Naša obitelj, prijatelji i bližnji nas trebaju zdrave, energizirane i odmorne. Preforsiranje samih sebe u pomaganju drugima nam oduzima sposobnost da dobro služimo.

Što se više potčinjavamo Bogu u ovome to ćemo više vidjeti dar koji nam daje u dobro odmornom umu, snažnim nogama ili veselom duhu.

6. One uključuju redovito naš um i maštu.

Jedan način kako možemo odražavati Božju sliku jest u stvarima koje stvaramo. To mogu biti zastave za rođendansku proslavu, organiziranje ormara ili jutarnja rutina koja dobro funkcionira. To može biti predenje, vrtlarenje ili kuhanje. To može uključivati predavanje ili konferenciju koja podiže vaše profesionalne vještine, knjiga koja vam dopušta da utonete u drugi svijet ili dobok razgovor s prijateljem.

U pretrpanim razdobljima ove stvari najčešće prve ispuštamo, što nije pogrešno. No ako nikada ne ”rastežemo” svoj um kako bismo pronašli ili donijeli red i ljepotu u svijet oko nas, propuštamo dio radosti koji se odnosi na to tko smo.

Samo Bog dovršava svoj popis aktivnosti

Pokazatelji dobro uravnoteženog, zdravog i Bogu-ugodnog života, poput pokazatelja zdrave crkve, su vodič. To nije šest kvadratića za označiti, već šest pitanja koje se trebamo pitati. Ne samo da smo ograničeni ljudskom krhkošću i grijehom, već i načinom kako nas je Bog osmislio te okolnostima koje je dodijelio. Za vas služenje drugima i korištenje svoje mašte vjerojatno dolazi jednostavnije. U drugim razdobljima vjerojatno ćete imati više vremena za neometano proučavanje Biblije i brigu za svoje zdravlje.

Bog zna naša ograničenja; On nam ih je dao zbog svrhe. Jedna od Njegovih jasnijih uputa jest prakticiranje dana odmora (Izlazak 20, 9-11) jednom tjedno, namjerno pauziranje u našim poslovima (ostavljajući neke neobavljene) kako bi nas podsjetio da nismo u mogućnosti sve obaviti te da nas podsjeti, ponovno i ponovno, na štovanje Onoga koji može. 

Autorica: Sarah Eekhoff Zylstra; Prijevod: Ivan H.; Izvor: Thegospelcoalition.org; Prevedeno i objavljeno uz dopuštenje The Gospel Coalition. 

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!