Nevjerojatna otkrića znanstvenika: Ovako molitva djeluje na naše tijelo i zdravlje

Molitva značajno utječe na zdravlje našeg tijela, a osobito mozak.

Molitva nije samo duhovna praksa – sve više istraživanja pokazuje da može imati stvarne, mjerljive učinke na tijelo i um. U nastavku donosimo nekoliko znanstvenih uvida o tome kako molitva djeluje na naše tijelo i zdravlje.

1. Smanjenje stresa i poticanje osjećaja mira

Istraživanja pokazuju da molitva može značajno smanjiti razinu stresa. Kada molimo, aktiviraju se dijelovi mozga odgovorni za osjećaj mira i sigurnosti. Molitva smanjuje razinu kortizola, hormona povezanog sa stresom, i pomaže u aktivaciji parasimpatičkog živčanog sustava koji tijelo dovodi u stanje opuštenosti.

Studija iz časopisa Journal of Behavioral Medicine pokazala je da osobe koje redovito mole ili meditiraju imaju nižu razinu kortizola, što može smanjiti rizik od kroničnih bolesti poput srčanih oboljenja.

2. Jačanje imunosnog sustava

Moliti se također može pojačati prirodni obrambeni sustav tijela. Istraživanja ukazuju na to da redovita molitva i meditacija mogu poboljšati funkciju imunosnog sustava, povećavajući proizvodnju protutijela i bijelih krvnih stanica koje tijelo koristi za borbu protiv infekcija.

Studija sa Sveučilišta Wisconsin pokazala je da osobe koje prakticiraju svakodnevnu molitvu imaju veću otpornost prema bolestima i općenito bolje zdravlje od onih koji ne prakticiraju nikakve duhovne rituale.

Najopasnija molitva koju kršćanin može moliti
Foto: Pixabay

3. Poboljšanje mentalnog zdravlja

Molitva, posebice kada je popraćena osjećajem zahvalnosti ili izražavanjem nade, ima pozitivan učinak na mentalno zdravlje. Časopis Psychology of Religion and Spirituality objavio je istraživanje koje pokazuje kako osobe koje mole doživljavaju manje simptoma depresije i anksioznosti.

Molitva pomaže ljudima da se nose s izazovima, razvijajući osjećaj unutarnjeg mira i oslonca. Osobe koje se redovito mole također pokazuju veću sposobnost suočavanja sa stresnim životnim situacijama i imaju manje sklonosti prema negativnim emocijama.

4. Utjecaj na mozak – poboljšanje kognitivnih funkcija

Molitva aktivira dijelove mozga odgovorne za empatiju, kontrolu emocija i prosudbu. Studija sa Sveučilišta Yale otkrila je da ponavljajuća molitva smiruje područja mozga koja obrađuju emocionalne reakcije i odgovorna su za impulzivnost.

MRI skeniranja pokazuju da molitva dugoročno jača veze između različitih dijelova mozga, što može poboljšati kognitivne funkcije poput koncentracije, pamćenja i donošenja odluka.

Zaključak

Iako je molitva prvenstveno duhovna praksa, istraživanja pokazuju da ima i fiziološke koristi, uključujući smanjenje stresa, jačanje imuniteta, poboljšanje mentalnog zdravlja te pozitivne učinke na mozak i kognitivne funkcije.

2 KOMENTARI

2 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
Tanja
2 mjeseci prije

Zdravo. Jer možete da mi pošaljete vir tog znanstvenog članka. Da bi ga našla i pročitala. Najlepša hvala

Admin
2 mjeseci prije
Odgovori  Tanja

Poštovana, poslali smo Vam članak na mail.

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!