Nutricionistica tvrdi da jedna salata sprječava razvoj raka

Američka dijetetičarka specijalizirana za prehranu oboljelih od raka, Nicole Andrews tvrdi da jednostavna i jeftina salata može značajno pridonijeti smanjenju rizika od razvoja raka. Iako ovaj prijedlog vjerojatno neće oduševiti ljubitelje mesa, on kombinira osnovne namirnice bogate nutrijentima koji pozitivno utječu na zdravlje.

Nicole, koji je onkološki nutricionist već 15 godina, preporučuje salatu od mrkve, paprike, graška, maslina i sira. Ova kombinacija, iako vizualno skromna, ima moć da, kako tvrdi nutricionistica, pridonese očuvanju zdravlja i smanjenju rizika od raka.

“Ova grickalica vas zasićuje, osvježava i čini da se osjećate dobro. Ovo je moja omiljena salata – jedem je nekoliko puta tjedno i najbolja stvar je što pomaže smanjiti rizik od raka”, rekla je Andrews u videu koji je podijelila sa svojim pratiteljima na TikToku, a koji je brzo postao viralan.

Salata nije skupa, a blagodati dolaze od zdravih masnoća u siru, antioksidanata iz maslina i vlakana iz povrća. Andrews naglašava da povrće ne mora biti organsko da bi bilo korisno.

Zašto ove namirnice?

Nutricionistica objašnjava da je mrkva bogata beta-karotenom, snažnim antioksidansom koji štiti stanice od oštećenja i usporava rast stanica raka. Sadrži i vitamine A i K koji pomažu u smanjenju upalnih procesa u tijelu – važnog čimbenika u razvoju malignih bolesti.

Paprika, posebno crvena, bogata je vitaminima A i C, vlaknima, kalijem i folnom kiselinom. Vitamin C štiti stanice od oštećenja, podržava zdravlje srca i krvnih žila te ima važnu ulogu u zdravlju očiju.

Grašak je izvrstan biljni izvor proteina i vlakana koji podržavaju zdravlje crijeva i srca. Sadrži vitamine C, A, E i cink koji štite krvne žile od oštećenja i smanjuju rizik od upalnih procesa. Osim toga, sadrži i biljne spojeve – saponine – koji djeluju antikancerogeno.

Masline sadrže mononezasićene masti i antioksidanse poput oleuropeina, hidroksitirozola i tirozola koji mogu neutralizirati i uništiti stanice raka te pomoći u očuvanju DNK i imuniteta.

Sir, unatoč uvriježenom mišljenju, može biti zdrav izvor kalcija, masti, vitamina A i B12, cinka i fosfora. Odležani sirevi ponekad sadrže probiotike koji pozitivno utječu na crijevnu mikrofloru, što je važno za prevenciju bolesti, pa tako i raka.

Zdrava prehrana ključ je prevencije bolesti

Andrews ističe da pravilna prehrana ima ključnu ulogu u prevenciji bolesti.

“Znam koliko prehrana može biti nevjerojatna i snažna u poboljšanju ishoda liječenja i smanjenju rizika od ponovnog javljanja bolesti”, ističe.

Prema Američkom društvu za rak, čak 40% svih slučajeva raka i gotovo 50% smrti povezanih s rakom kod odraslih starijih od 30 godina može se spriječiti. Stoga stručnjaci sve više ističu važnost prehrane kao jednog od najvažnijih čimbenika u prevenciji malignih bolesti.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!