Znanstvenici su iznenađeni rezultatima istraživanje iz 2024. godine po kojem je vidljivo da postoji veza između tetoviranja i pojave raka.
Prema podacima iz 2024., 32% Amerikanaca ima tetovažu, a 22% ih ima više od jedne, što znači da vjerojatno poznajete nekoga s tintom na koži.
Pew Research navodi da određeni faktori utječu na to tko ima tetovažu, s minimalnom razlikom od 1% između muškaraca i žena.
Tetoviranje postoji više od 5000 godina, a prema Smithsonianu, u različitim kulturama simboliziralo je status ili identitet. Danas se tetovaže smatraju produžetkom osobnosti, ali i podsjetnikom da provjerite značenje riječi prije nego ih trajno urežete.
Nedavna studija iz 2024., pod naslovom “Izloženost tinti tetovaža i rizici od limfoma i raka kože – danska studija blizanaca”, provedena je na Sveučilištu Južne Danske i Helsinkiju.
Istraživala je 2367 blizanaca, od kojih je jedan imao tetovažu, a drugi nije. Cilj je bio ispitati povezanost izloženosti tinti s razvojem raka.
Tinta se prenosi iz kože u krv i nakuplja u limfnim čvorovima, što može izazvati upalu i povećati rizik od abnormalnog rasta stanica. Rezultati pokazuju da su tetovirani blizanci imali 1,62 puta veći rizik od raka kože, a veće tetovaže (veće od dlana) povećavale su rizik do tri puta.
Znanstvenici ističu da veće i starije tetovaže znače više nakupljene tinte u limfnim čvorovima, ali naglašavaju da su potrebna daljnja istraživanja o specifičnim pigmentima i vrstama limfoma.