NASA otkrila planet veći od Zemlje s plinovima povezanim isključivo sa životom

NASA je objavila da atmosfera otkrivenog planeta sadrži molekule koje sadrže ugljik, uključujući metan i ugljikov dioksid.

NASA je otkrila planet veći od Zemlje, a sadrži plinove koji su na Zemlji povezani isključivo sa životom, što predstavlja nevjerojatan znanstveni iskorak.

Radi se o egzoplanetu nazvanom K2-18 b, poznatom i pod nazivom EPIC 201912552 b, koji orbitira oko crvenog patuljka K2-18 u tzv. nastanjivoj zoni. Nalazi se na udaljenosti od 124 svjetlosne godine od Zemlje, a ima oko 2,6 puta veći radijus i 8,6 puta veću masu od Zemlje.

Prvi put je otkriven teleskopom Kepler 2009. godine, no detaljnije informacije o atmosferi planete pružio je James Webb Space Telescope, koji je lansiran 2021. godine.

Prošle godine, NASA je objavila da atmosfera K2-18 b sadrži molekule koje sadrže ugljik, uključujući metan i ugljikov dioksid. Također, ovo otkriće potvrdilo je da bi planet moga biti biti Hycean egzoplanet, što znači da ima atmosferu bogatu vodikom i potencijalno površinu prekrivenu oceanima.

Jedan od najzanimljivijih nalaza bio je moguća prisutnost molekule dimetil sulfida (DMS), koja je na Zemlji isključivo produkt živih organizama, uglavnom fitoplanktona iz morskih ekosustava.

Je li svemir vječan?

Je li život moguć?

NASA je objasnila da kombinacija metana i ugljikovog dioksida uz nedostatak amonijaka ukazuje na mogućnost postojanja oceana ispod vodikove atmosfere na K2-18 b. Međutim, zbog velike veličine planeta, postoji mogućnost da njegova unutrašnjost sadrži slojeve leda pod visokim tlakom ili da su oceani previše vrući da bi podržavali život kakav poznajemo.

Astronom Nikku Madhusudhan sa Sveučilišta u Cambridgeu naglašava važnost istraživanja raznolikih uvjeta koji bi mogli podržavati život. Tradicionalna potraga za životom bila je usmjerena na manje, stjenovite planete, ali veći Hycean svjetovi, poput K2-18 b, pružaju bolje uvjete za promatranje atmosfere.

Daljnja promatranja teleskopom James Webb već su započela, a znanstvenici se nadaju potvrditi prisutnost DMS-a u atmosferi planete.

Značaj otkrića

Ako bi se potvrdilo postojanje DMS-a ili drugih bioloških markera, to bi bilo revolucionarno za razumijevanje našeg mjesta u svemiru i proširilo bi granice potrage za životom. Madhusudhan je izjavio da je krajnji cilj identificirati život na nastanjivoj egzoplaneti, što bi transformiralo naš pogled na svemir.

Ovo otkriće predstavlja važan korak prema razumijevanju Hycean svjetova i njihovog potencijala da podrže život. Uzbudljivo vrijeme za znanost i istraživanje svemira!

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!