7 namirnica koje trebate izbjegavati pod svaku cijenu

Izbjegavanje određenih namirnica može značajno poboljšati vaše zdravlje i smanjiti izloženost štetnim tvarima. Pažljivo čitajte etikete, birajte svježe i organsko kada god možete i obratite pozornost na podrijetlo proizvoda, savjetuje dr. Eric Berg.

Od sokova do industrijski prerađene hrane, neke od ovih namirnica možda vas iznenade!

1. Sok od naranče

Iako se sok od naranče često smatra zdravim, stvarnost je drukčija. Većina komercijalnih sokova prolazi kroz proces pasterizacije, tijekom kojeg se kuhanjem uništavaju enzimi i većina hranjivih tvari, uključujući vitamin C. Što ostaje? Uglavnom šećerna voda koja drastično podiže razinu šećera u krvi, a potom uzrokuje njen nagli pad.

2. Izolati sojinog proteina

Ove sastojke često nalazimo u proteinskim napitcima, zamjenama za obroke i vegetarijanskim burgerima. Izolati sojinog proteina nisu prirodni i mogu negativno utjecati na zdravlje jetre. Osim toga, nisu fermentirani, što otežava probavu i apsorpciju u tijelu.

3. Visokofruktozni kukuruzni sirup

Ovaj umjetni zaslađivač nalazi se u mnogim gaziranim pićima, sokovima i čak salatnim preljevima. Njegova uloga je da poboljša okus i služi kao jeftin “punjač,” ali značajno doprinosi debljanju i raznim metaboličkim poremećajima.

16 namirnica koje su odlične za zdravlje vašeg srca

4. Komercijalni mesni proizvodi s nitratima

Mnogi proizvodi poput slanine, kobasica i salama sadrže nitrate, konzervanse povezane s povećanim rizikom od raka. Preporuka je birati meso koje je označeno kao “nitrate-free”, odnosno meso bez nitrata, te preferirati proizvode od goveda hranjenih travom ili organskog podrijetla.

5. Komercijalno mlijeko

Ako konzumirate mlijeko, birajte ono koje je organsko ili bez hormona. Uobičajeno mlijeko često sadrži hormone poput rBST-a, koji mogu negativno utjecati na tijelo.

6. Gotovi smrznuti obroci 

Smrznuti obroci poput pita i gotovih večera sadrže kombinaciju proteina, škroba i šećera koja drastično povećava razinu inzulina. Takvi obroci često su nutritivno siromašni, ali prepuni kalorija i umjetnih dodataka.

7. Voće iz trećih zemalja

Ako voće, poput bobica, dolazi iz zemalja poput Meksika ili Čilea, postoji šansa da je tretirano pesticidom DDT-om. Ovaj pesticid zabranjen je u SAD-u od 1972. godine, ali je njegova uporaba u nekim drugim zemljama još uvijek legalna, a uvoženjem tog voća možemo biti izloženi ovom štetnom spoju.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše ocjenjeni
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!