Nemoguće je živjeti u palom svijetu i ne povrijediti druge ili biti povrijeđen od njih. Kako odgovoriti kada vas netko uvrijedi?
Nažalost, uvrede možemo očekivati i od braće i sestara u vjeri. Vjernici ponekad doživljavaju najveću povrijeđenost u svojim odnosima s drugim vjernicima.
Kako trebamo reagirati? Trebamo li, zauzvrat, poniziti tu osobu govoreći drugima (bilo privatno ili javno): “On je takav i takav. Ne mogu ga podnijeti!” ili “Nisam čak ni siguran da je ona kršćanka.” Na našu sramotu, većina nas je kriva što smo odgovorili na tako grešne načine. Kada nas netko povrijedi, instinkt našeg tijela je da mu uzvratimo.
Kako odgovoriti kada vas netko uvrijedi?
Bog ne želimo da se vodimo našim tjelesnim instinktima na uvrede. Umjesto toga, On nas upućuje na vrlo specifične načine kako bismo trebali reagirati kada nam netko naudi. Zahvaljujući našem sjedinjenju s Kristom – u Njegovoj smrti i uskrsnuću – možemo provoditi ovo što donosimo u nastavku.
Sjetite se duhovnog identiteta brata ili sestre
Sveto pismo pravi razliku između djece Božje i nevjernika. Svatko tko ima vjeru u Isusa Krista posvojen je u Božju obitelj. Nitko od nas ne zaslužuje biti posvojen u Božju obitelj. To je vrhunac duhovnih blagoslova koje nam je Bog dao po milosti. Kada griješimo protiv drugih u Kristovom tijelu, ili kada oni griješe protiv nas, griješimo protiv jednog od Božjih voljenih sinova ili kćeri.
Nikome zlo za zlo ne vraćajte; zauzimajte se za dobro pred svim ljudima! Ako je moguće, koliko je do vas, u miru budite sa svim ljudima! Ne osvećujte se, ljubljeni, nego dajte mjesta Božjem gnjevu. Ta pisano je: “Moja je odmazda, ja ću je vratiti”, veli Gospodin. (Rimljanima 12, 17-19)
Pavlov odgovor je kristalno jasan: ne odgovarajte istom mjerom; ne spuštajte se na istu razinu. Umjesto toga, izaberite “ne vrijeđati nikoga, izbjegavati svađe, pokazivati se dobrohotnima, činiti stalne dokaze blagosti spram svih ljudi” (Titu 3, 2).
PROČITAJTE: Kako odgovoriti na bolnu kritiku?
Ako smo braća i sestre u Kristu, tada “bratskom ljubavi ljubite jedan drugoga; poštovanjem jedan drugoga pretječite” (Rimljanima 12, 10) i nikada “ne ogovarajte, braćo, jedni druge” (Jakovljeva 4, 11).
Molite se za tu osobu
Isus nas je poučio da blagoslivljamo one koji nas proklinju i molimo za one koji nas zlostavljaju (Luka 6, 28). Kada netko učini nešto što bi nas povrijedilo, trebamo se moliti da ga Bog suoči s tim lošim postupkom i potakne na pokajanje.
Molite Boga da blagoslovi tu osobu; molite da raste njezina ljubav prema Njemu; molite Boga da čini dobre stvari u životu te osobe. Kada ste povrijeđeni, ljuti i slomljeni, odnesite sve pred Isusa. Moramo uprti oči u Isusa. Moramo zaroniti u Božju Riječ. Nemojte se zadržavati na problemu ili osjećajima koje imate u vezi sa situacijom, već molite Isusa da vas ispuni svojom nadnaravnom ljubavlju i snagom.
Budite milosrdni kao što je vaš Otac milosrdan
Sjetite se milosti koja vam je iskazana. Razmislite o svom životu, kakvi ste bili prije nego što ste upoznali Isusa i koliko vam je oprošteno. I vi budite milosrdni.
Kada ne opraštamo, obuzimaju nas gorčina i ljutnja. Unosimo gorčinu u svaki aspekt našeg života. Umaramo se i počinjemo duhovno umirati.
PROČITAJTE: Ako odbijemo oprostiti, možemo očekivati OVE bolne posljedice
Sjetite se da je naš Gospodin bio oklevetan i lažno optužen, ali nije otvorio usta u znak protesta (Izaija 53, 7). Poput janjeta, prihvatio je te žestoke napade i, u samom trenutku svoje muke, molio se Ocu da oprosti onima koji su se urotili protiv njega (Luka 23, 34). I mi smo pozvani tako reagirati, jer je svaka uvreda, optužba, svaka kleveta, svaka rđava riječ izgovorena o meni prilika da rastem u svom posvećenju.